O jednom asi (ne)příliš důležitém výročí

Ti, kdo pravidelně navštěvují stránky www.rtw.cz - si jistě vzpomenou na můj článek, ve kterém jsem vzpomínal na jedno zapomenuté výročí. Schválně, nebo-li naschvál, jsem toto výročí vzpomenul jaksi po termínu.
Vím, že historie ne každého zajímá, ale že nezajímá ani ty, které by zajímat měla, to mne tedy mírně řečeno rozladilo.

Máme tady klub, který sice vznikl až v roce 1990. tedy výročí tu bylo, ale v roce 2000. Zřejmě asi nebylo co slavit. 10 let asi nic neznamená. Ale klub není jenom klub či hrstka funkcionářů. Nový klub, resp. tento poslední klub vychází z určitých tradic a je pokračovatelem mnoha chovatelů, kteří měli naprosto stejné zájmy a cíle, dovést chov rotvajlera v zemích českých k určitému standardu a kvalitě. Každý z nás, jsme pomyslnými pokračovateli započaté chovatelské činnosti našich předků, kteří měli stejné zájmy jako dnešní příznivci a milovníci tohoto plemene, i když to bylo v jiné době a za podstatně jiných podmínek, než-li tomu je dnes.

Připomeňme si jenom ve zkratce, o co tehdy šlo.

V roce 1926, tedy přesně 31. ledna, byl založen 1. chovatelský klub plemene rotvajler na našem území.

V minulém článku ( O jednom zapomenutém výročí ) jsem vzpomenul, že to bylo v Děčíně, ale nevěděl jsem, resp. jsem si nebyl zcela jist, zda-li Hotel Dampfschiff byl skutečně hotel Parník, či to byl hotel na parníku.

Jelikož jsem sbíráním veškerých historických souvislostí spojených s plemenem rotvajler u nás, strávil téměř tři roky, pokládal jsem za důležité, i zjistit některé další podrobnosti o počátcích organizovaného chovu rtw u nás, včetně upřesnění místa. Velice příjemné bylo moje zjištění, že ne všem lidem, je historie plemene a lidí kolem něj až tak lhostejná, jako komu-si.

Podařilo se mi díky dobrým a hodným lidem, konkrétně u materiálu, který vám v příloze předkládám k nahlédnutí, sestavit a doplnit chybějící údaje, které vzpomínanou událost, ustavující schůzi nově zvoleného 1. českého klubu chovatelů rotvajlerů - připomenou i v obraze. Tedy konkrétně místo konání.

Hotel Dampfschiff - byl v českém překladu Hotel PAROLOĎ.

Tedy žádný parník a ani hotel PARNÍK.

Hotel PAROLOĎ je dodnes fungující Hotel, který nese stále stejný název.

Samozřejmě, že jeho dnešní podoba je velice odlišná od té podoby, kterou Hotel měl v době “naší události “.....

Hotel Paroloď je na snímku třetí budovou z leva, těsně pod mostem.

 

Hotel PAROLOĎ na pohlednici z roku 1926.


 

 

Hotel PAROLOĎ z jiného pohledu - rok 1926

 

 

Hotel již po přístavbě - ( stavební povolení vydáno v roce 1926 )

 

Děkuji touto cestou všem , kteří se podílí na sestavování mozaiky historie rotvajlera u nás.

 

Připravil: František Šmíd

Zpracovala: Klementová Hana