Pes k obraně osob a ochraně majetku
(Josef Růžička)

díl 8. Vlastnosti psů, pro které je využíváme

X. Otužilost

Vhodné osrstění a termoregulační schopnosti psa jsou další důležitou vlastností, díky které můžeme psy využívat v téměř všech zeměpisných polohách.
Ve středoevropských klimatických podmínkách nebývají extrémně vysoké teploty, které by výrazně omezily použitelnost psa pro hlídání objektů a ochranu osob. Přesto bychom měli brát v úvahu několik rad a doporučení, aby snížení jeho výkonnosti bylo co nejmenší.
Především prostor, kde pes pobývá většinu dne, by měl být vzdušný a poskytovat mu dostatečný stín. Samozřejmostí je neustálá možnost napít se několikrát denně obměňované čerstvé vody. Pokud se psem cestujete v horkém létu a následně od něho budete požadovat výkon ve službě, na výstavě, v myslivosti nebo ve sportu, udělejte vše pro to, aby měl váš pomocník a přítel pohodlí, nebyl vystaven přímému slunečnímu záření a byl ovíván přiměřeně proudícím vzduchem. Je-li cesta dlouhá, pak krátká zastávka k vyvenčení a napojení nebude ztrátou času. Naopak se vyvarujte zastávky, kdy budete pečovat jen o svoji tělesnou schránku. Věřte, že i půlhodinový pobyt ve stojícím a rozpáleném autě je pro psa utrpením, ale také vyčerpávající.

Pes na rozdíl od člověka se při vyšších teplotách potí jen nepatrně a nadměrného tepla se zbavuje především zrychlenou dechovou frekvencí. Znamená to, že zvýšená námaha hrudního a bráničního svalstva psa unavuje a zvyšuje spotřebu energie. Například majitelé chrtů proto doporučují psům ve výkonu obohatit krmivo o jednu až dvě lžíce sádla, které je vhodným zdrojem koncentrované energie a mechanismus spalování v organismu psa navíc omezuje dehydrataci. Netřeba snad ani připomínat, že intenzivní dýchání se značně otevřenými čelistmi a vyplazeným jazykem nebudeme psovi ztěžovat nedostatečně velkým náhubkem.
Pro nás Středoevropany je důležitější přizpůsobivost psa chladu. Je například známo, že pro převažující chov a držení boxerů v bytech se silně projevila jejich malá odolnost vůči chladu, a proto bylo toto jinak bezesporu kvalitní plemeno pro služební účely vyloučeno z nákupu pro potřeby bývalé čs. armády. Malá odolnost proti chladu se projevovala menší chutí k výcviku v zimě, vyšší nemocností, revmatismem a docházelo k jejich vyššímu "opotřebování". Tyto psy nebylo možné zařazovat do služeb v horských a podhorských oblastech. Přitom nezhýčkaní dobrmani - se srstí blízkou boxerům - mají výrazně lepší odolnost proti chladu.

Co tedy dělat, aby pes měl dostatečnou odolnost proti chladu? Začít se musí samozřejmě u štěněte. Po odstavení od matky musí mít dostatečný a nejlépe kdykoliv možný výběh. Každý pes má mít boudu přiměřenou své velikosti a ještě s předsíňkou nebo závětřím. To proto, aby byl schopen si ji vyhřát a neměl zbytečné energetické výdaje, nemluvě o nemocech z podchlazení. Nejlépe splňuje požadavky na udržení tepla bouda s dvojitými stěnami s polystyrénovou výplní nebo alespoň ze silnějších falcovaných prken. V mrazech je rovněž nezbytná suchá vystýlka ze slámy, pilin nebo nepotřebných svršků. Vše je vhodné každých 14 dnů obměňovat, při vlhkém počasí častěji. I tak ale musíme počítat, že pes držený venku a vykonávající terénní službu má v zimě vyšší energetické výdaje k udržení přirozené tělesné teploty. Proto se krmná dávka zvyšuje o 10 až 20 %. Pozor však na překrmování! Pes má být v tzv. pracovní kondici, to je stav, kdy je dobře osvalený s mírnou tukovou ochrannou vrstvou.

Odolnosti proti chladu významně přispívá i péče o srst. Špatná péče o srst mívá za následek zhoršení látkové výměny a tepelné regulace. Vytváří příznivé podmínky k množení parazitů a ke vzniku kožních onemocnění. Nedokonalá péče o srst psa se pak projevuje i jeho nižší výkonností při hlídání či jiném využití.
Vykonáváme-li službu se psem za krajně nepříznivého vlhkého a studeného počasí, můžeme svého pomocníka proti nachlazení chránit přikrývkou z celtoviny. Při mrazech, vykonává-li pes službu na stanovišti, má mít k dispozici rohož, venku je nutný jednoduchý přístřešek, který navíc psa chrání proti dešti a proudění vzduchu.
Při využití psa k volnému střežení v objektu nebo pochůzkové službě při mrazech a vysokém sněhu dochází k vyššímu energetickému výdaji, pes se rychle vyčerpá. Proto se doba služby psa přiměřeně zkracuje a při pobytu na stanovišti delším než 8 hodin se přikrmuje, zpravidla 1/3 denní krmné dávky Při mrazech do -8 °C se doporučuje zkrácení pobytu na strážním stanovišti na 8 hodin, do -15 °C na 6 hodin a do -20 °C na 3 hodiny a při teplotě nižší než -20 °C se zavádět psy nedoporučuje.

V mrazech samozřejmě musí být napojen vlažnou vodou. Pes po pracovním výkonu bývá uhřátý a jeho napojení ledovou vodou může zapříčinit nechutenství a průjmy, které mohou být až krvavé.
Při vysoké sněhové pokrývce se doporučuje, není-li možné ji odhrnout, vyšlapat chodníčky podél oplocení a v místech, kde pes obvykle hlídá.
I přes uvedená doporučení je nutno konstatovat, že volnost a přirozená možnost pohybu je pro psa to nejlepší, aby si s běžnou nepřízní počasí poradil sám. Jeho srst je dobře uzpůsobena k tepelné izolaci i ochraně těla proti vodě. I dobré ubytovací podmínky otužilý a dobře osrstěný pes rád vystřídá
například za spánek ve sněhovém záhrabu a celtovinu proti dešti za přirozenou možnost oklepání srsti. Je proto důležité, aby každý, kdo využívá psa pro střežení, uvedl do souladu potřebu služby s potřebou ochrany psa před nepřízní počasí.

Závěr k možnostem využití psa pro ochranu osob a majetku nemůže být ve formě doporučení či nedoporučení psa pro tento účel. Smyslem výčtu vlastností psů, pro které je využíváme, bylo dát je v souhrnu na vědomí všem, kteří se zamýšlejí, jak pomocí svého psa, třeba i malého, snížit pravděpodobnost újmy na svém majetku a zdraví.
Tento souhrn vlastností a schopností psa musí brát v úvahu všichni profesionálové využívající psy ke strážní, hlídkové a pořádkové službě. Rovněž ho musí mít na paměti při průzkumu objektu v procesu vytváření strážního systému. Jedině jejich správným a dovedným využitím spolu s optimální kombinací mechanických zábran člověka a případně další techniky lze realizovat efektivní systém střežení.

 

Zpracovala: Klementová Hana