Pes k obraně osob a ochraně majetku
(Josef Růžička)

díl 4. Vlastnosti psů, pro které je využíváme

IV. Síla, nebojácnost, houževnatost

Nadepsané vlastnosti můžeme bez zaváhání připsat všem standardním psům větších plemen používaných pro služební účely a psům, kteří v minulosti dávné i nedávné byli vyšlechtěni pro boj nebo střežení. Tito psi s potřebným výcvikem vystupují jako tvrdí a nekompromisní pomocníci profesionálních psovodů, na obdobné úrovni je zvládají aktivní sportovní kynologové. V rukách laika nebo fyzicky slabé osoby se takovýto pes stává nebezpečnou zbraní.
Fyzická síla úzce souvisí s kondicí psa a kromě tvrdého zákroku proti zločinci jsou oba činitelé důležití při dlouhodobějším výkonu psa ve velkém střeženém prostoru nebo při jiné náročné službě. Pes, který je silný a v dobré kondici, také snadněji a úspěšněji absolvuje intenzivní výcvik. Psi o menší hmotnosti, byt v dobré kondici, mají nižší psychologicky odstrašovací efekt. Tento handicap a někdy i menší sebevědomí nahrazují štěkavostí, pohyblivostí a obratností. Zpravidla nejsou v přímém kontaktu s člověkem a jsou proto i méně zranitelní.

Nebojácnost vycvičeného psa se uplatňuje při samostatném hlídání budov, skladů a v hlídce se psovodem při propátrávání nepřehledných prostorů, houštin, členitých továrních objektů, budov, sklepů apod. Nebojácnost psa vystupuje do popředí hlavně v noci, za nepříznivých povětrnostních podmínek se sníženou viditelností. Pes také výrazně zvyšuje psychickou odolnost strážných - psovodů. Že ale nebojácnost a houževnatost při prohledávání objektů v noci není pro psa samozřejmostí, si vysvětlíme v kapitole o výcviku.
Na tomto místě je třeba se zmínit o rychlosti a běžecké vytrvalosti psů. Rychlost psa je důležitá například při zákroku u signální stěny instalované podél objektu. Jestliže současně vybíhá k zákroku pes s psovodem, tak ve chvíli, kdy pes provádí zákrok na pětistém metru, psovod uběhl prvních 100 m. Rychlost psů běžně užívaných ke služebním účelům se podstatně neliší.
Je zajímavé si připomenout zkoušku vytrvalosti v klusu, kterou provedla Pohraniční stráž v roce 1965. Byli zkoušeni 4 němečtí ovčáci ve věku 5-8 roků, šestiletý boxer a dva kříženci vlka s německým ovčákem. I přestože kříženci byli ve věkové výhodě, jejich výkonnost byla výrazně vyšší. Ta se u těchto kříženců, dnes už mezinárodně uznaného plemena československý vlčák, potvrzuje stále, jak ukazují mj. výsledky ze závodů psích spřežení v kategorii skiering.

Zpracovala: Klementová Hana