N - kódy

Předsednictvo RKČR rozhodlo o následných kódech, které budou používány pro ohodnocení ocasů:

N 1 - v přirozené délce
N 2 - kupírovaný
N 3 - nízko nasazený
N 4 - vysoko nasazený
N 5 - neseny silně ke straně
N 6 - neseny silně ke hrbetní linii
N 7 - zalomený
N 8 - zatočeny

V čem je tedy háček a proč se vlastně o tomto tématu zmiňujeme? Zkuste číst dál.Proc vybral nas UPCH chovu prave kod "N" ? Myslim, ze proto, ze byl proste volny a dal se jiz  veci nezabyval.
Bohuzel je tu ale malý problem, ktery on prehledl, protoze ho nejake vyhodnocovani vad po svodech a bonitacich nezajima.

Ona totiz EXISTUJE bonitacni tabulka STARSI, podle ktere bylo hodnoceno uz NEKOLIK STOVEK zvirat (viz on-line databaze) a tam je bonitacni kod "N" vyhrazen lopatkam psa.

Lopatky: N
N1 - Dlouhe prilehave
N2 - Neprilehaji
N3 - Krátké
N4 - Strme


Takze zavedením tohoto kodu ( a podle zapisu ze schuze vime, ze to byl ukol UPCH) se pri statistickém zpracovaní kodu vnási naprosto nesmyslný zmatek a velmi obtizne lze rozlisit, zda mame na mysli ocas nebo lopatky.
Vzdyt stacilo pouzit treba pimeno Q, nebo proste nektere, ktere je volne a nebylo nikdy pouzivano (predpokladam, ze ocas take nebyl nikdy sledovan).

Myslim, ze se opet jedna o naprosto ukazkovy priklad ignorace vsecho co "UZ BYLO" a bezmyslenkoveho akceptovani vsecho s cim UPCH prijde. Je zrejme jedno, zda se jedna o dopis Prikrylovi nebo bonitacni kod.

Doporucoval bych velmi urychlene zmenit pismeno za jine a ta zvirata co byla v Bystrici opravit. Je to resitelne a mozne.. (Stejne jsou ty kody N zadavany spatne, protoze kdyz ma zvire kupirovany ocas a kod N4, tak logicky musi mit i N2, coz nema..)

Ivo Přikryl

Zpracovala: Klementová Hana