Dagmar Karásková
Karlovarská 471, 
362 22 Nejdek

Karlovy Vary 
dne 25. 6. 2001

Vážený pane Císař, ing. Řádek a Ing. Přikryl.

tento dopis sice zašlu na adresu p. Císaře, který mi zaslal pokračování Bílé knihy, ale je adresován Vám všem, kteří za touto akcí stojíte. V případě, že Vás zaujme předejte ho dalším, případně otisknete.

Bohužel se nemohu k situaci klubu vyjádřit, protože nikoho z osob která je aktivní v předsednictvu neznám a neznám ani jiného člena Rottweiler klubu v ČR. Jsem jenom malinké světýlko, které slabě bliká a stále se ptá proč ? proč ? proč?

Pokud chcete, čtete dál, protože z důvodu, které už jsem výše uvedla, Vám mohu vyprávět jen můj osobni příběh, moje myšlenky a zamyšlení, zkrátka pohled jedince, který 4 x do roka obdrží časopis, když má štěstí.

Všechno začalo před Vánocemi roku 1995. Vydala jsem se na cestu přes celou republiku až dolů na Moravu pro toho malého medvídka, splnit si svůj dětský sen. Jela jsem celý den a dorazila až pozdě v noci, vytrhla majitele ze spaní (měla jsem přijet druhý den. ráno), vytáhla ho z postele a donutila ho v noci mi ukázat štěně a odvezla si ho (nezlobil se na mě. rozuměl moji šílené potřebě mít toho malého drobečka co nejdřív u sebe). S sebou mě dal taky adresu na Rottweiler klub a přihlášku. Tenkrát jsem za to štěně dala 3 měsíční platy a Vánoce jsem strávila ve velmi sparťanském stylu, ale věděla jsem proč to dělám a udělala bych to znovu.

Proč to píšu? Protože si myslím, že nejsem jediná pro koho znamenala koupě štěněte rotvíka investici podobnou koupi levnějšího auta. Chci jen říct, že to něco znamená, když se člověk rozhodne dát tolik peněz za psa a znám tyto lidi a vím taky, že veškeré akce, kterých se zúčastní, úspěšně ukončí, protože se na to připraví. Je to pro ně velice důležité.

Proto nerozumím, jak si může někdo dovolit takové chování, jaké popisujete na akci Körung při posouzeni pí. Vintrové. Pokud je p. MVDr. Sedlář na akci přítomen, má odpovídající vzdělání, složené zkoušky popř. jiná práva podat platný úsudek, je jeho povinností se k této situaci vyjádřit. Vždyť tato akce je prestižní záležitost a momentálně na ni je velmi nízká účast. Vsadím se. že pí. Vintrová se na tuto věc připravovala, ráno brzy vstala a včas dorazila, aby se mohla zúčastnit, tak jak to stojí v propozicích. Vzhledem k tomu. že ona splnila všechny podmínky účasti není povinností klubu udělat totéž? Když už jí nevrátili peníze (které jak věřím určitě nenašla na ulici, ale musela si je tvrdě vydělat jako my ostatní), měli by ji umožnit bezplatné posouzení na další akci a p. Sedlář by měl zaplatit vzniklé náklady!!!

Mam takový nepříjemný pocit, že se v našem klubu velice silné rozvinul tzv. "pragocentrismus". My Pražáci máme nejlepší psy. máme právo o všem rozhodovat atd. Moje zkušenost: Ačkoliv mě chovatel upozornil, že bych se měla raději zúčastnit svodu na Moravě, protože v Praze nebudu mít šanci (nemají nás rádi), nevěnovala jsem tomu pozornost (vždyť jde tady o psy a ne o místo původu) a zúčastnila se svodu na podzim 96 v Praze (také z finančních důvodů - Praha je blíž). Jaké bylo moje překvapení a zklamání (odešla jsem z kruhu s brekem) nad svodovým kódem (fena malého drobného vzrůstu - stojí ve svodové kartě, fena má kohoutkovou výšku 61 cm - někde ve standartu jsem četla, že to znamená správného vzrůstu, ale asi jsem blbá). Při vyhodnocení byl slyšet pokřik lidí. že to neodpovídá skutečnosti, ale po projevené soustrasti několika lidí a po konstatování: no jo vždyť je to moravák, co s ním tady hledáte, jsem neměla sílu na podání protestu a odjela jsem domů s otázkou, která mě pálila na jazyku - copak je to důležité, od kterého chovatele si koupím?? To už máme diskriminaci i mezi psy?? Ačkoliv ta pochází ze zabedněnosti lidí.

Dovoluji si další otázku: Existuje svodový řád? Jestliže ano, proč jsem ho jako člen neobdržela ? Pokud ne, jak mohu získat informace týkající se této akce, abych se mohla jako začátečník (Pretty je můj první rotvík. dříve jsem měla německé ovčáky) na mě připravit?

Další situace: Výstava léto 2000 Karlovy Vary
Mám sice výstavní řád, ale z něj jsem se nedočetla jak mám vystavovat (co to doslova znamená, jak psa postavit, vést v běhu. klusu a co musí ukázat). Tudíž jsem se snažila získat informace kde se dá. A ejhle, u figuranta, kterého jsem soukromě navštěvovala měla hodinu paní, která věděla o čem je řeč. Tak jsem přešla do útoku otázkou: Mohla by jste mi prosím ukázat, jak se pes vystavuje, jak vypadá výstavní postoj, co musím vědět. Odpověď mé zarazila: Nejde to, můj pes je unavený. No nevadí, hodiny jsme měli společně, jednou unavený nebude. Bohužel byl pořád. Paní mi utíkala, mé otázky ignorovala.

Nechápu její chování - měla pejska od poradce chovu, dříve měla také pejsky, už jako dítě jsem jí velice obdivovala, a já mám fenku -to znamená nejsem její přímá konkurence naše vystavování se nestřetává, tak proč mi nepomohla??? Nakonec jsem tedy nastoupila (bylo mi opět do breku), nebyla jsem připravená tak jak bych si to představovala a dokončila, sice s VD, ale pan rozhodčí mi řekl. že to je proto, že pes byl příšerné předveden.

Ano byl, to vím teď po výstavě taky, ale kde jsem měla vzít informace a zkušenosti??? KDO MI PORADIL ??? Měla jsem tu čest poznat mého poradce chovu, který kritizoval celé 3 hodiny před nastoupením do kruhu mého psa.

Jeho konstatování: S tím nejezděte ani do Prahy na výstavu, tam Vám maximálně dají jen uspokojivě a to si můžete jen gratulovat, když Vám to nevyřadí. Podívejte se jak to stojí, jak to vypadá to zvíře atd.... mě dovedlo do infarktního stavu a stavu totální desorientace. Vždyť lidé na ulici mě zastavují, protože se jim můj pes líbí. ti co jezdí na výstavy mi jí otipovali jako výbornou a vítěze třídy. Bylo to snad tím, že v této třídě byla také jeho zvířata, a že se řídil pravidlem odrovnat protivníka, je cesta k vítězství??

Za celou dobu mi s ničím neporadil. Mé dotazy přecházel mlčením.

Mám otázku: Pes, který se porve uprostřed kruhu při předvádění a napadá jiné psy - smí být vítězem třídy - v podvědomí mám větu z výstavního řádu - v takovém případě musí být vyloučen z kruhu a není možno mu udělit ohodnocení a titul.

Možná neumím číst, možná psanému textu nerozumím, možná tady tomu rozumím dobře, ale prostě to neplatí, když poradce chovu s rozhodčím jdou na večeři den před výstavou a jsou dobrými přáteli. Čert ví. Nicméně už aspoň vím jak bych měla svého psa vystavit, ale muselo to být za takovou cenu?? Copak je to zakázané jinému pomoci, když se na Vás obrátí s žádostí o pomoc? Ale nebojte se, já se nedám. Vary třeste se, letos jsem vyzbrojena špunty do uší a walkmanem, aby mě již znovu příp. přítomný poradce chovu nedeptal. Protože co neslyším mě nebolí a neublíží mi.

A k svodovému kódu zpět: nic z toho nebylo uvedeno na výstavním posudku, z čehož se dá vyvodit, že byl skutečně neodpovídající (že by skutečně diskriminace protože jsem si nevzala štěně z Prahy?).

Ale teď dost mých osobních zážitků a raději Vám sdělím pár osobních názorů:

Kdo rozhodl, že se členský příspěvek zvýší na 500.- Kč ročně? Já vím. ono to není zase tak moc, ale tady jde o princip. Klub je nás všech, proto bychom se měli všichni k tomu vyjádřit. Nemohu si vzpomenout, že by na toto téma proběhla anketa.

Konstatování, že všichni můžeme přijet na členskou schůzi mi připadá sprosté, protože všichni členové, které klub má, nemohou v určitou dobu být na určitém místě, jak z časových tak z finančních důvodů.

Platím jako všichni členové 500,- Kč ročně a vzhledem k tomu, že jsem se pouze lx zúčastnila svodu (r. 96 tenkrát za 200,-- Kč) přijde mi docela drahé dostávat pouze 4x ročně časopis (když mám štěstí, už se mi stalo, že jsem celý rok nedostala nic. protože jsem údajně nezaplatila, naštěstí neměla účetní chyba v účetní knize tak velký dopad a nenadělala tolik problémů jako v případě pí. Buriankové), který je neaktuální, zpožděný a ze 2/3 plný házení špíny.

Dojímá mě, jak musím z tohoto chaosu vybírat změny a ráda bych se zeptala: Nemám za 500,- Kč ročně alespoň nárok na nový aktualizovaný výtisk Stanov klubu, Katalog DKK , chovatelského řádu nebo bonitačního řádu atd.?

Mimochodem ten jsem v životě neviděla, pouze ze svodové karty mé feny, si může různá ohodnocení luštit pokud mám štěstí a jsou kódována tou částí, která se nachází ve svodové kartě v ostatních případech si prostě hážu korunou a tipuji jako ve sportce co by to mohlo být.

K různým změnám: Není přeci mojí povinností si různé změny kopíroval (chci mít celé výlisky pro archivaci), vystřihovat a nalepovat do Stanov a řádů (jsem psovod a žádný výtvarník!!), potom je znovu strhával a nalepovat nové, protože to co bylo napsáno v minulém čísle bylo mylné, nesrozumitelné nebo se neprozřetelně dostalo do tisku, jak nás vždy mile někde v novém čísle upozorní redakce. Stejně nevidím důvod, proč bych mela platit za katalog DKK. Který je podle mého názoru také můj, protože jsem člen jako ostatní, poskytuji data a peníze, proto taky chci říct na co se budou používat.

p.Ing. Řádku, nabídl jste zpracování archivních chovatelských dat do elektronické podoby a Ing. Přikryle, Vy jste nabídl zpracování dat DKK, pokud bych mohla nejraději bych Vás navrhla na Nobelovku.

Jsem velký fanda počítačů a myslím si, že o nich mám i trošku pojetí, z tohoto důvodu si dovoluji tvrdit, že toto zpracování je velmi kvalitní a šťastnou variantou k pytlům někde ve sklepě. Zároveň před Vámi smekám, když si představím tuny materiálů a ty hodiny práce, které by jste nad tím strávili a doufám, že je i strávíte (pokud Vám konečně přestanou házet klacky pod nohy).

Zarputilost a zaslepenost lidí, kteří s touto metodou nesouhlasí nedokáži pochopit. Copak nechápou, že jde o nás o všechny, že tyto informace ze sklepa mají cenu zlata (plemenitba, vrozené vady, DKK, povahové vlastnosti atd.). Proč bychom měli dělat stejné chyby 2x? Vždyť nám všem můžou tyto informace pomoci býti lepšími chovateli, mít zdravé a krásné psy. Vždyť o to tady jde.

Za tuhle nabídku bychom měli děkovat. Nedokáži si představit, kde by klub vzal peníze, kdyby touto činností pověřil zpracovatelskou firmou. 

Nebo nám snad nejde vůbec o psy? Jde snad o tvrdohlavost, nepřístupnost u zpátečnictví a o tzv. Napoleonsky princip (já jsem ten největší a nejlepší - všichni přeci víme jak to dopadlo), chceme taky takhle dopadnout? Chceme pokračovat v dobýváni pozic a vyřizováni účtu tak dlouho až bude rotvík stejně vzácný jako bílá velryba??

Víte, je fakt že pokud má někdo 20-leté zkušenosti v chovu RTW, je to úžasná, záslužná věc zasluhující si prokázání cti a pokory. Vím také, že jako zelený začátečník (l. pes, žádný vrh, nemám bonitaci) bych měla jak se lidově říká držet hubu a krok.

Ale bohužel nemohu, máme demokracii a každý může říct svůj názor. A v případě, kdy někdo, i přes jeho zkušenosti a znalosti se chová jako barbar, měl by svoje chováni přehodnotit a vyvodit z něj důsledky.

Nikomu nepomůže zpátečnictví a zatvrdilost a nepřístupnost. Pokud něčemu nerozumím tak se zeptám, seznámím se s věcí. Pokud to překračuje mojí představivost a technické znalosti musím si je doplnit. Nebo tady jde o to, že nápady, které prezentujete, nejsou nápady MVDr. Sedláře a proto nesmi být uskutečněny? Pak by měl pan doktor rezignovat na svoji funkci, která mu zřejmě přerůstá přes hlavu a uvolnit místo dynamičtějším a otevřenějším lidem.

Ke katalogu DKK: chceme, aby byli naši psy zdraví a mohli běhat a nebo chceme mrzáky (nemyslím to teď jako urážku - každý miluje svého psa, jedno jestli je dysplazák nebo ne, ale proč nezasáhnout když to můžeme ovlivnil, vždyť my prožíváme bolest s našim psem, vidíme když trpí a máme zlomené srdce, když nás opustí)- s katalogem DKK můžeme ovlivnit život našeho psa a jeho klidně, pohyblivé a bezbolestné stáří. Není to důležité?? K rozhodnutí používat určeného lékaře k vyhodnoceni výsledku DKK - snaží se tady někdo vydělávat a získat zakázky pro svoji firmu? Znamená to. že RTG., které vyhotovil lékař v K. Varech je neplatné? Vždyť má atest na tuto činnost!

K Petici jeden metr: úžasná věc. děkuji všem kteří se zúčastnili. Chci se zeptat naší redakce: Proč jsem obdržela petici jeden don před termínem odeslání?? Nemohla jsem nechal podepsat všechny lidi, kteří by se k tomuto tématu rádi vyjádřili a podpořili nás. Naštěstí (nebo bohužel?) jsem mohla svůj hlas dát přes internet (ale byla jsem jediná z tuch lidí, kteří by se bývali podepsali, kdybych petici obdržela dříve) Dovolte mi otázku - Nešlo tady o rotvíky?

Reprezentace na Mistrovství světa RTW: drzost, někoho obviňovat, že ukradl peníze. Kde je naše hrdost na to co jsme všechno dokázali, kam jsme se až doslali a že zase větši kousek Evropy ví o nás a o tom co umíme?

Zastávám názor, že vykonanou práci náleží odměna. Z tohoto důvodu vidím jako správné vyúčtovat náklady za cestu a také je proplatit jako klub. Vždyť ti lidé. kteří nás venku reprezentovali nám prokázali velikou čest, udělali to pro nás všechny. Proto bychom je měli my, kteří nereprezentujeme, minimálně podpořit alespoň finančně.

Ačkoliv jsem nechtěla, rozepsala jsem se. Chtěla bych Vám všem vyjádřit moji podporu a přeji Vám úspěch. Snad se někdy budeme mil možnost poznat i osobně a popovídat si.

Děkuji Vám za další materiály, které mi zašlete. S radostí uvítám také rady ohledně výcviku a chovu, které mi poskytnete.

 

S přátelským pozdravem

Dagmar Karásková


Zpracoval: Ivo Přikryl
ReliefSm.jpg (6429 bytes)