bez dalšího komentáře 

Přátelelé!
Neměla bych se mísit do vašich rotwích problémů, anžto sama rotvíky nechovám, ale svědomí mi nedá, tudíž musím. Přiznávám, že čtu vaši konferenci rtw..., takže jsem více či méně zasvěcena.
 
Na MVP v Brně jsem rošiřovala materiály 1M. Člověk se v takové situaci setká s mnohými lidmi a taky si povykládá o mnohém, především o hafech.
Když jsem se pohybovala kolem vašeho kruhu, potkala jsem své staré známé a ač jem nechtěla, vyslechla jsem si něco, co nebylo určeno mému sluchu. (Ne že bych se o to sama snažila!) Poněkud mne tato záležitost nenachal vklidu spát, tak jsem se rozhodla pro tento krok.Čímž nechci nařknout žádnou konkrétní osobu ze špatnosti nebo podvodů.
 
V době, kdy jsem sa vyskytovala na daném místě, jistá dáma (neznám ji) vysvětlovala několika majitelům či chovatelům rtw, že mají posečkat s provedením rtg. DKK u svých psů. V současné době to není bezpečné, ale za krátkou dobu budou moci provést snímkování bez obav o výsledek!!! Podotýkám, že toto bylo řečeno v souvislosti s vaším ÚPCH  v tom smyslu, že je to v souladu s jeho stanoviskem. ( Byla bych radši, kdybych se mýlila)
Pokud jsem tomu dobře rozuměla,  byl to itinerář k cestě, jak dostat do chovu psího jedince, který by tam vůbec neměl co pohledávat. Jehož potomci ponesou tuto vlohu a budou ji předávat jako šílené věno svým potomkům!!!
 
Prosím, nemějte mne za žalobníka a taky nechci dělat ostudu, ale ač chovám malé psy, vím, co taková dislaplazka dokáže. I u našich prťáků se vyskytuje a proto se snažíme dělat, co se dá. Displazie má vždy vývoj k horšímu čili k utrpení a bolesti, neschopnosti se normálně pohybovat. A mnohdy i předčasnému ukončení života takového chudáka.  To by si měli být vědomi zejména funkcionáři kterýchkoliv klubů, kteří mohou ovlivnit budoucnost plemene a, s prominutím, zmršit svou nezopovědností  život psům do daleké budoucnosti!! Zejména funkce PCH by měla vycházet ze skutečné odbornosti a neúplatnosti. Populismus si může dovolit snad někdo jiný. Ale poradcování vyžaduje naprostou nekompromisnost a smysl pro preciznost. Nehledě na to, že všechny údaje o zdravotním stavu chovných psů a fen je nutno poskytnout všem chovatelům, aby měli možnost optimální volby partnerů. Jinak, bona fide, budou produkovat nemocná zvířata. A displazák je  nemocný pes! A k tomu pochopitelně přehled odchovů a jejich úroveň (teď pochopitelně nemluvím o nějakém ton nežádoudím bílelém fleku a pod.). Jinak se chovatel nemá čeho chytit, a každý jeho odchov je jen jakýmsi pokusem o cosi, nikoliv cílenou plemenitbou směrem k lepšímu. ( My, kavalíráři, jsme se museli s tímto vypořádat za i za cenu rozdělení klubu na dva, kde v jednom rtg DKK provádíme a hlídáme. Tím pádem jsou naše podmínky ke zchovnění ňufáků tvrdší a ne každý majitel mazla je ochoten slyšet, že právě ten jeho není OK. Takže volí slepě tu pohodlnější cestu. V druhém klubu vylučuje z chovu jen exteriérová odchylka. Ovšem je pravda, že feny majitelů druhého klubu rády chodí krýt k našim vyšetřeným a negativním psům.)Bohužel ty, na rozdíl od fen našich, vyšetřeny nejsou.) K průšvihu stačí jen pár pozitivních jedinců, kteří pilně máknou na dělání miminek. A je to všechno na léta v háji.)  Navíc je vše ještě složitějí tím, že vloha pro tuto vadu je recesivně dědičná.
 
Rotvíci nejsou žádné suptilní gazelky, takže jejich kostra nese parádně solidní materiál. Navíc jsou to hafani pracovní, takže musí být pěkně v kondici a vydržet pracovat dost dlouhou dobu. Hrudní končetiny (v rámci mechanické funkčnosti) jsou podpůrné, ale pánevní jsou MOTOREM!  Čili pokud to vázne v zadu, vše odedře předek. Vzpomeňte si na tristní pohled např. na dispaltické NO (tam je to ještě umocněno přeúhlením), kde je to markantně znát. Zadní končetiny se jim sotva "šmrdlají". Takoví něťastníci  přopmínají lachtana na souši. 
Dispaltický pes není schopen pracovat - nějaké skokové překonávání překážek jej položí, pokud má vyvinou rychlost, nemá onu "forsáž" a ani dlouho nevydrží běžet, ba ani ono slastné zakousnutí do rukávu , nemaje "odpichu", nestojí zanic. A to vy víte lépe než já.
Co dodat?
Snad mohu - li osobní prosbu: trvejte na zrdaví chovných psů! Nemocní nebudou mít zdravé potomky. A nenocný pes není šťastným psem. Vím, co je to pes, plačící bolestí.
 
Mějte se krásně
Bobina Fanfrdlová  
Milá Bobino,
 
BRAVO! Tímto Vás navrhuji na ústřeního poradce chovu RTW. Zdravý rozum máte a potřebné informace o plemeni získáte ze statistik, které možná někdy náš pan ústřední poradce podstoupí členské základně. Byla jsem na stejném místě (MVP Brno), vím přesně o jakou se jedná paní a také vím, že neměla špatný úmysl. Naopak úmysl byl dobrý - rozšířit co nejrychleji poselství ústředního poradce. V podstatě to vyplývá z její funkce - je poradkyní chovu, takže samozřejmě dělá to, co od ní "nadřízený" žádá. Ta paní je také úspěšná a svědomitá chovatelka. Je to přesně taktika ÚPCH. Naočkuje své zastánce k šíření myšlenky, většinou jim poskytne pouze tu část informací, která zapadá do jeho strategie, a ty informace, které by rozumný člověk vyhodnotil jako hovadinu si ponechá pro sebe. Pokud dojde na lámání chleba - on nikde nefiguruje, on takové informace nešíří, on přeci žádným chovatelům neříkal, že nemají dělat rentgeny... To přece říkala paní XY. Vůbec se nebude stydět, až paní XY znemožní v očích členské základny.
 
Zkrátka kdo má otevřené oči a chce vidět, tak vidí. Vidí to dokonce i lidé, kteří nemají s RTW nic společného. Přesto přese všechno se pozice ÚPCH zdá být neotřesitelná. V poslední době je stále více těch, kterým není situace lhostejná a jsou ochotni veřejně vystoupit a projevit svuj nesouhlas s takto nemorálním chováním a to i za předpokladu, že riskují různá omezení v jejich chovatelských aktivitách.
 
Děkuji za Váš postřeh nezaujatého pozorovatele. Pokud nebudete nic namítat, prosím Ivoše, aby dal Váš příspěvek i mou reakci na web.
 
S pozdravem Lucie Kopcová

Zpracovala: Klementová Hana