Historie se opakuje..

Příspěvek p.Buriánkové, velmi známé rozhodčí exteriéru, paní, jejíž jméno a chovatelské úspěchy jsou již dlouhá léta pojmy v historii chovu Českých RTW.


 

Vážení přátelé rottweilerů,

 

jak si tak občas otevřu internet a prohlížím si rottweileří stránky,ty "oficielní",nebo ty druhé "disidentské", které se mi zdají pohotovější, rychleji reagující, tak si uvědomuji,jak se situace stále opakuje a vždy se stejným výsledkem.

Už od let osmdesátých. V té době jsem byla předsedkyní Chovatelské skupiny RTW ústřední rady kynologie Svazarmu, a to jak české, tak federální. Ne proto,že bych vyhovovala po stranické linii, ,jak je teď moderní říkat, ale proto, že jsem v té době měla vynikající výsledky v chovu i výcviku. 

V době, kdy byla jen jedna mezinárodní výstava ročně, byl můj pes Carlos Ortles první Interchampion u nás a to až do doby Simebergs Viktora v. Trollegen letos. Byl to pes narozený v roce 1979 a byl už po otci champ. z mého chovu Apollovi Ortles. Samozřejmě, že se o tom nikdy nikdo nezmínil ,jako by to bylo bezvýznamné. 

Odchovala jsem tehdy řadu dalších špičkových jedinců. I toto byl důvod mého jmenování do funkce, protože tehdy se jmenovalo, ne volilo. 

Se mnou byla ve skupině paní Tvrzová (ch.st. ALET) už tehdy významná chovatelka. Pan Janda též významný chovatel a cvičitel psů. 

Pro neustálé dohady s poradcem chovu dr.Sedlářem, který nám odmítal poskytovat jakékoliv informace o chovu, plemenících, svodech, které po mě jako předsedkyni požadovala rada kynologie, a já nikdy nedokázala přiznat, že je nemám, a dokonce jednou před lidmi na mě křičel, že dokud on je poradcem nic nám nedá, ,jsme všichni ukončili svou činnost v CHS.

Situace vyvrcholila v době, kdy se tvořila nová bonitační tabulka a pan Janda vytvořil, podle mě, vynikající tabulku, kterou poradce chovu smetl ze stolu. Vytvořil potom nějakou sám, která chvíli byla využívána, ale potom jako nevyhovující změněna. A tak po pěti letech v roce 88 jsme skončili.

Dále pak už jsem jenom sledovala, ,jak každý po mě zprvu nadšeně pracoval a končil tak, že poradce chovu abdikoval a pak se opět nechal zvolit , a ten neposlušný byl odejít. Nějaká chyba se přeci vždy najde. Byli to p.Šmíd, p.Řádek, p.Schánilec, p.Přikryl.

A kdo bude nyní na řadě?

My všichni ti špatní nemáme žádnou možnost se nějak bránit zlým pomluvám, nemůžeme říct, že všechno je jinak, ,jen cítíme tu zlobu lidí, kteří nás ani neznají. A to vyvrcholí až tak, že se dozvím,jak se povídá, že si u mě lidi koupili zablešená podvyživená štěňata před půl rokem, přestože moje fena naposledy rodila v sedmi letech a nyní je jí jedenáct....

Zelenou mají lidé prokazatelně podvádějící, kterým to bylo prokázáno a oni mají svá zvířata jako výrobní nástroj,který musí vydělávat.

Třeba se po přečtení těchto řádků někdo alespoň zamyslí,jaká je situace v naší kynologické veřejnosti.


Alena Buriánková 
chovatelská stanice 
Bohemia Ortles CS, 
(dříve Ortles)


Zpracoval: Ivo Přikryl
ReliefSm.jpg (6429 bytes)