Dovolte využít tohoto prostoru mimo konferenci a upřesnit můj názor,který na těchto stránkách sice zveřejněn nebyl,ale přesto se zde na něj objevila zlobná reakce.Pokud někdo četl pozorně,jistě mu neuniklo,že nezmiňuji konkrétní výstavu,ale " poslední výstavy",což je rozdíl.Posuzování rozhodčích MVDr.Stanka a MVDr.Schánilce je extrém na extrém! A tento manévrovací prostor připravila rozhodčím Členská schůze! Členská schůze jakožto nejvyšší orgán RTW klubu!Nejde pouze o poslední členskou schůzi,ale také o první čl.schůzi po oznámení nového standardu! Na této schůzi se mělo jasně a závazně stanovit: 
1/ Kupírovaná štěňata narozená od...do... nebudou v žádném případě diskriminována,neboť chovatelé neměli tušení o novém standardu ! / Beze zloby uznejte: nenastala by situace ,která rozdmýchala vlnu stížností a emocí!/ 
2/ Dále se mělo jasně stanovit: Od ... je dle platného standardu zákaz kupírování štěňat. / Beze zloby uznejte - za rok možná za dva se budou muset všichni přizpůsobit ,chovatelé názor změní,ale psům už ocasy nenarostou! / Ale toto Členská schůze bohužel neschválila,neschválila to ani na poslední schůzi a teď zjišťujeme,že pokud nejsou dána jasná a pevná pravidla,je zle! A situace se bude opakovat,řady kupírovaných štěňat rostou a nespokojenost sílí! Tomu všemu mohla Členská schůze zabránit! To jsem měla na mysli,nejde o hanobení RTW klubu,sama sebe jsem z kritiky nevynechala! Všichni v koutku duše víte,že tomu nelze uniknout - ocasy budou!Někteří se přizpůsobili hned a ti,kteří se s tím nedokáží vyrovnat ,mají a budou mít problémy! Nikomu to nepřeji, sama jsem se této situace snažila vyvarovat. A na závěr : mám tři rotvíky,dva kupírované a jednoho s ocasem.Každý je jiný,ale ocasem to rozhodně není.Pokud by nedošlo ke změně standardu,nikdy by mě nenapadlo pořídit si ocasatého RTW.Ale na druhé straně,když už se stalo a standard je takový ,jaký je,nenapadlo mě hledat kličky.Prostě má ocas.Možná...co by teď za to některý z postižených vystavovatelů dal! A proto opakuji : Bez ohledu na to ,co bylo povoleno na členské schůzi - rozhodujte se beze zloby a s jasnou hlavou,mějte na paměti,že lidé názory mění,ale ocasy nerostou! Pokud bude chtít někdo reagovat,prosím na adresu proch.d@tiscali.cz, rozhodně nemám v úmyslu stát se stálým dopisovatelem nebo rozdmýchávat zlobu. 

S pozdravem Dagmar Procházková

Zpracovala: Klementová Hana