Kocourkov aneb co můj selský rozum nechápe, či každý má své dny ???

 

Těžko říct,ale to už nechám na posouzení každému z vás.Ale pěkně od začátku.

Jmenuji se Jiří Kolář.O kynologii se zajím už něco přes patnáct let.Řekněme,že i s nějakými úspěchy (vojenská služba – psovod PS,slož. Zkoušky IPO3,ZVV2,Sch3,spec.zkoušky obranářské,stopařské,10 let ved.psovod kyn.skupiny Policie ČR,služební zkoušky, MS RTW 95,několik uchovněných RTW……)

Jak asi mnozí víte 7.dubna se v Ostravě konala VII. Ostravská národní výstava psů,výstava nikterak malá (2156 psů všech plemen) z toho 34 přihlášených RTW. Relativně malý počet rotvajlerů,zkušený rozhodčí MVDr. Pavel Schánilec,nic nebránilo hladkému průběhu výstavy. Což byl ovšem velký omyl!

Vše probíhalo jako obvykle,až to chvíle kdy do kruhu nastoupili psi – mezitřída.Do této třídy nastoupili dva psi,ze tří přihlášených.Art z Hulínovce,nar.18.7.2000 a Filon z Rybowých Doków,nar.31.7.2000 (polský pes) Psi ukázali zuby,odběhali,postavili jak jen nejlépe uměli,rozhodčí diktoval posudek,zapisovatelka psala co jí síly stačily a ejhle. Když mělo dojít k ocenění psů,byli oba vyloučeni z posuzování pro chirurgický zákrok – kupírovaný ocas. Nikdo netušil co se děje. Před týdnem se konala spec. Výstava RTW a rozhodčí tam chtěl pomalu opak! Rozhodčí MVDr. Schánilec tvrdohlavě lpěl na platnosti nového standartu z 19.6.2000 .Standartu,který pro plemeno rotvajler - zakazuje kupírování ocasů.

Tak jsem dopal i já se svou fenkou nar.15.8.2000 a se mnou dalších šest nešťastníků,kteří to nedokázali pochopit.Nevyjímaje účastníky s Polska a Slovenska.

Fenku, kterou chovatel již dávno kupíroval,protože nikdo neměl o zákazu ani tušení,poradce chovu,výbor, nikdo nic netušil. Ti se to dozvěděli až 23.9.2000 na společné schůzi předsednictva a chovatelského kolegia.Předsednictvo RKČR schválilo platnost nového standartu na území ČR od 1.1.2001

Na dalším mimořádném zasedání předsednictvo RKČR 8.10.2000 rozhodlo o striktním zákazu kupírování ocasů od 15.10.2000 Nehledě na to ,že na výroční členské schůzi bylo odhlasováno,že kupírování bude ponecháno na rozhodnutí chovatele.

Mělo by být tedy všechno v pořádku! A najednou není? Fena která již byla v letošním roce byla několika výstavách a byla oceněna má teď být diskriminována protože nemá ocas???

Při podání protestu jsem vše konzultoval s pí. Tichou (ČMKU kolegium sboru rozhodčích-předsedkyně) která mi řekla,že MVDr. Schánilce již před výstavou na tu skutečnost upozorňovala. I na to,že by měla být oceněna všechna zvířata!To znamená i ta kupírovaná,podle pokynů z FCI.

Těžko říct,co si o tom všem myslet. Ale byl moc rád,kdyby mi někdo všechno objasnil a odpověděl na několik otázek:

- bylo vyloučení vystavených psů správné

- pokud jsem byl vyloučen neoprávněně,kdo mi uhradí náklady spojené s výstavou

- jak se bude postupovat u importovaných kupírovaných psů,ze zemí kde je kupírování povoleno

- jak se bude posuzovat na ostatních výstavách,budou ti to psi posuzováni-oceněni, nebo to bude ponecháno na vůli rozhodčího a na tom jak se zrovna vyspal

 

Kynologie je mým koníčkem,který mi přináší radost i zklamání. A tato výstava patřila spíše to té druhé skupiny.Proto bych byl rád,aby mi někdo kompetentní vše vysvětlil,pokud možno tak,aby to i ten můj selský rozum pochopil. A určitě nejen ten můj,ale i těch ostatních vyloučených,kteří jen nevěřícně kroutili hlavou.

 

S pozdravem

Jiří Kolář
Přerovská 35
76861 Bystřice p. Host.
j.m.kolarovi@quck.cz

 

Zpracovala: Klementová Hana