ROTVAJLER
Esther Verhoef - Verhallenová

Dopis zaslal p.František Šmíd

Jelikož jsem téměř každodenním návštěvníkem www.rtw.cz, a čtu vše, tak jsem si přečetl i recenzi na tuto knihu a jelikož již dávno tomu, co jsem ji naposled otevřel, opět ve mne co-si vzplanulo.Co? To se dozvíte v následujících řádcích..................

Je tomu již více než rok, kdy jsem si zakoupil tuto knihu, stejně jako si vždy zakoupím kteroukoliv knihu s tématem Rotvajler. Beze sporu jde o krásnou publikaci, která obsahuje množství fotografického materiálu, velmi dobře zpracovaného.

Ale, pokud se začneme zabývat textem a především jeho obsahem, zjistíme, že ne vše je v pořádku.

Já jsem na některé vážné a zavádějící nedostatky v této knize upozornil písemnou formou i vydavatele, neboť jsem přesvědčen, že to v žádném případě nebyl záměr, ale lidská chyba.

Na obsahu textu se projevil ne příliš podařený překlad a dle mého názoru i určitá neznalost problematiky tohoto plemene.

Pokročilý a zkušený chovatel tohoto plemene se nad některými pasážemi pousměje, a knihu zhodnotí asi následovně,: ale fotografie v ní krásné jsou.

Hůře na tom ale budou úplní začátečníci, kteří by se podle některých “poučných” pasáží měli řídit. To, že se v knize objevují i gramatické chyby, je také zarážející ( význam vět),

Dle mého názoru nemohl být obsah této knihy konzultován ani s gramatikem a ani s odborníkem na kynologii a na plemeno Rotvajler už vůbec ne.

Kniha sice na své poslední straně uvádí důležité adresy : ČMKU , ČKS a RTW KČR zastoupený MVDr. Milošem Sedlářem.

Ale jsem přesvědčen, že nikdo z těchto zveřejněných nemohl nijak ovlivnit obsah knihy tak, jak je otištěn.

Obzvláště posledně jmenovaný, tak jak ho znám co-by odborníka pro plemeno rotvajler, by nemohl souhlasit s některými pasážemi a určitě by se pod jakoukoliv konzultaci nepodepsal, stejně jako-bych to neučinil já, pokud by nedošlo k významné úprave a k pozměnění obsahu některých vět.

Jsem velice dobře a podrobně seznámen s chovem rotvajlera v Nizozemí, a jsem velkým příznivcem chovu rtw právě v této m.j. krásné zemi. O to více mne překvapil obsah a tendenční obsah některých pasáží, který hraničí s absolutní neznalostí problematiky plemene resp. jeho výchovy a charakteru.

Ale, abych jenom anonymně nekritizoval, rád se podělím o některé mé poznatky, které ve mne kniha bohužel zanechala.

Kapitola 1 - Historie Rotvajlera 
je možno považovat za nejvíce podařenou. je sice velmi zjednodušena, ale obsahově k ní nelze co vytknout.

Pouze snad první věta je mírně nepřesná, že původ Rotvajlera je v německém Rottweilu.

Ti, co se historií plemene zabývají, ví že to bylo trochu jinak, ale jelikož je historie plemene velice zkrácena a zjednodušena, tak to lze tolerovat.

Kapitola 2 - Povaha Rotvajlera
- se rotvajler nenechá ani zastrašit, ani obalamutit...... ( co tomu říká náš český jazyk ? )

- Rotvajler je v případě nebezpečí schopen kohokoliv pokousat!! ( pane Kořistko, zde se nabízí i pro vás špickový studijní materiál, pro předložení návrhu zákona a jeho přípravu. I literatura a to odborná uvádí, že rtw je schopen kohokoliv schopen pokousat. Kohokoliv.!!)

- ...nebo si návštěvě vleze na klín........ ( nevím jakého rotvajlera na klíně návštěvy si představuje autor či překladatel, ale já si tu situaci nějak neumím představit )

- psi mají na ulici pokušení napadnout jiné psí samce...(ach ti samci ti samci, a jeich pokušení...)

Kapitola 3 - Zevnějšek Rotvajlera
- k této kapitole se lze vyjádřit jen kladně - bez připomínek.......

Kapitola 4 - Naše štěně
- někdy se vyskytuje dysplazie kyčelních kloubů a proto nechávají opravdoví chovatelé svá chovná zvířata před krytím testovat......

- požádáme ještě o papíry otce i matky

- jsou-li vzhůru ( myšleno štenata)

- ... dáme si pozor, aby bylo štene dobře přivázané a nemohlo utéct...( pro budoucí chovatele, kteří nedohoní štene v 8 týdnech to znamená, aby si raději rotvajlera nepořizovali)

- nikdy nesmějí psa pokoušet ...(myšleno děti )

- a ne na něj dorážet .... ( opět ty děti a ta čeština )

- první dny rozhodně nesmíme štenátko unavovat výcvikem a podobnými věcmi...

( ale za těch pár dnů se do toho výcviku a podobných věcí pusťte s vervou, nešetřete štenátko)

- má bezpečný pocit, že se tam může zavrtat i schovat,...( kam? no přeci do boudy. kdo? no přeci ne červotoč, ale štenátko )

- Byl -li pejsek u chovatele již navyklý používat noviny jako záchod, můžeme nějaké položit do rohu ( prostorné ) boudy......( hlavně dávejte velký význam o které noviny by mělo jít, proto-že to je rada nad zlato, jak u štenátka vybudovat návyk na celý život. Návyk k nezaplacení.( i když autor zřejmě myslel pouze první noc)

Nebo že by to bylo myšleno ve stylu, správný hospodář to nikam nenosí, správný hospodář to nechává ve svém stavení............ No jsem zvědavý, jak se Vám to vážený chovateli bude dlouho líbit.......

- že bude kňučet a knikat,...... a to i v dospělém věku ( kňučet bych ještě strávit mohl, ale knikajícího rotvajlera - to je hrozné pomyšlení...)

Kapitola 5 - Výchova
- mladí psi ještě plně neovládají močový měchýř.....

- s dobytkem se ve městě nesetkáme (ale ano, obzvláště tam) ... proto zavezeme štene také na místa, kde bude moci v klidu poznat ( ostatní dobytek ) ovce, krávy a koně.........

- pokud je štene vystrašené nebo dává najevo váhavost, musíte reagovat rezolutně a s jistotou.

( dobrá rada nad zlato, záleží jak si ji chovatel začátečník vysvětlí a vyloží.....)

- budete-li štene zvedat do náručí a utěšovat ho konejšivým hlasem, ..( všechno bude špatne)

( jaká z toho pramení rada ? pokud např. štene nebude chtít překonat nějakou překážku či hlukovou bariéru, ne aby jste jej podpořili, nedej bože přenesli či jinak pomohli. nechte to na jeho již dokončené nervové soustavě...........Ta si s tím problémem poradí a štene vám bude vděčné v pozdějším věku, jak jste ho dobře připravili na život pozdější......

- nezapomeňme naučit psa zvykat si i na situace, které se vyskytují jen zřídka. Nemáme-li například sami kočku ,.........měli bychom psa seznámit s přátelskou kočkou.

Také mosty, veřejná hromadná doprava a výtahy patří do této kategorie..........

Kategorie mosty,autobusy, trolejbusy, kočky¨, výtahy a hroši, je kategorie známá a důležitá...

- fuj, za kterým nenásleduje žádný trest nemá patřičný efekt.....

(Fuj, je v počátku výchovy součástí trestu. trest je spojován s tímto slovem. posléze se od trestu upouští, neboť slovo fuj je dostatečné ve většině případů provinění psa.)

- máme-li dospělého rotvajlera, nesmíme s ním zacházet příliš jemně........

( na hrubý pytel, asi patří hrubá záplata )

- ...po narození váží štenata 425 gramů ( ale pouze ta kalibrovaná ) a za rok jsou stokrát těžší.( roční mladý jedinec , který má 42,5 kg, je velká zátěž pro jeho pohybový aparát.)

- pokud bude rotvajler i nadále dělat problémy, měli bychom uvažovat o jeho případné kastraci....( dobrá rada nad zlato. Rada, jak psovi zpříjemnit jeho život. Pokud nezvládáme výchovu, tak vykastrovat )

- kapitola, která pojednává o problémech s dominancí stojí za přečtení celá, obzvláště projevy, které jsou z hlediska projevů dominance nebezpečné: např.

- pozor, pokud pes naskočí do auta dříve, než on - myšleno pán.

A co když se pes rád vozí v autě, což bývá pravidlem a těší se, že se pojede třeba na cvičák či na chalupu, či někam, kde je pro něj ohromně příjemně a očekává spoustu nových zážitků....

Dle autora jde o projev dominance.

chce pes hladit, a vynucuje si hlazení, tak je to opět dominance. a nemůže to být třeba proto, že jsme svého psa už dlouho nepohladili a nebo že se nudí?

Chová se váš rotvajer příliš divoce? Tak nehledejte opět příčinu. Je to v dominanci. nemůže to být třeba v nevybitém temperamentu či neumění psa si hrát. Ne každý rotvajler si totiž umí hrát a umí být opatrný nejen na sebe, ale především na své okolí.......

Poučení z toho pro nás dle autora je toto: pokud pes se rád mazlí a vynucuje si jej, či rád a první nastupuje do auta, nebo když si vybere ke svému odpočinku stejné a stejně oblíbené místo s chovatelem.je to příznak nechtěné či přílišné dominance.

Za mírně řečeno zvláštní návod k výchově, považuji opatření, které autor navrhuje uplatnit:

- ...... nikdy si při hraní s rotvajlerem neleháme na zem.......( a což třeba při nácviku přivolání, kdy je na závadu dosud neupevněný vzájemný kontakt, či je tento cvik zanedbán, a právě lehání před psem je jednou z velmi úcinných metod, pro přivolání a upevňování budoucího vztahu. Což, když je třeba u konkrétního rotvajlera mu jeho nedostatečnou dominanci posílit a upevnit, či zřídka i zcela vybudovat.???

- nikdy ke svému psovi nechodíme jako první, ale vždy ho voláme k sobě....?!?!?!)

takovou radu už nechápu vůbec...............

- DÁME MU NAJÍST AŽ TEHDY, KDYŽ UŽ JSME SAMI PO JÍDLE.......

- již z dávné historie víme , že kmeny a národy, kteří si považovali psů jako takových, vštěpovali sobě a generacím po sobě zásadu, že nejprve musí dostat jídlo pes ( potažmo hospodářská zvířata ) a až teprve potom se může uspokojit on sám.

Postoj autora k tomuto problému mne pouze utvrzuje v přesvědčení o tom, v jakém že stylu je psána celá kniha......................... Což sice nic neomlouvá ale dosvědčuje.....

- pokud si to pes sám vynucuje, nehladíme ho, ani si s ním nehrajeme......

- po příchodu domů pozdravíme nejdříve všechny členy domácnosti a teprve potom psa. Když se na nás vyřítí, musíme ho zcela ignorovat, nic neříkat, ani se ho nedotýkat. Nesmíme se nechat zlákat a věnovat mu pozornost jako prvnímu:

Ach jóóóóó. Tak Vám nevím, jestli se mám smát, nebo brečet, nad takovou radou. Já v tom vidím jenom a jenom teorii a základy jaké-si jednoduché psychologie, a to lidské. S etologií to nemá nic společného. Psychologie není a nemůže ani být Etologie.

- když se psem hrajeme na přetahování, dbáme na to, aby rotvajler jen zřídka triumfálně odkráčel s hadrem nebo hračkou v hubě a stal se vítězem...................

( to je tedy skutečně rada pro předvýchovné a výchovné období v ceně ne zlata, ale platiny či diamantů. Za takový postup při potlačování jednoho ze základních pudů - vrozeného instinktu - získávání kořisti - předem lituji všech, kteří se touto radou budou řídit.

Právě na tomto pudu je později založena převážná část cviků, které jsou nutné k dobrému zvládnutí charakteru rotvajlera a snáze lze tak překonat některá známá úskalí jeho nežádoucích projevů povahy.

- neposlušný pes,.......se takto nenarodil, ale dohnal ho k tomu majitel....

( a pak že rotvajler je honácký pes, ne ne, on dnes nehoní ale bývá i dohnán........)


Kapitola - 6 Výcvik
- na fotografii vidíme názorný a prý jediný způsob, jak připnout psovi vodítko..

(předně se zřejmě jedná o obojek, a vodítko je připnutu tzv. na volné očko, m.j. pro rotvajlera nevhodného řetízkového obojku, tzv. překrucovaného, který nejen, že není pro sportovní výcvik a zkouškovou či závodní činnost povolen, ale při častém a takto presentovaném způsobu upínání, poškozuje srst na krku.

- v souvislosti se štenetem a jeho výchovou je neadekvátně používán příměr - výcvik štenete.

Metodika nácviku některých základních povelů a cviků bych raději přešel hned, ale přeci jenom “zůstat na povel” nacvičujte opatrněji a hlavně se štenetem neškubejte dle “také” metodického postupu.

Jít na povel - zřejmě asi má znamenat chůze na povel. Opět hlavně u mladých psů nedej bože štenat se vyvarujte toho oblíbeného škubání. Práce s vodítkem je citlivá a ne jednoduchá součást výcviku, a i to se cvičitel musí naučit, než-li začne škubání aplikovat v praxi.

- Rotvajler tahá na jedné straně za silný provaz nebo hračku a my taháme za opačný konec.....

Aha..................

Hlavně nesmíme nechat psa při této hře - přetahované - dle autora ....také pořádně prohrát....

Ano, této rady dbejte a bude...........

- na výstavě má rotvajler m.j. plynně klusat...........

( plynně klusat by rotvajler mohl třeba po stravě, která nadýmá, nebo mělo být s plynem???

Ach zas ten český jazyk..........

- ...........vzteklý, umíněný pes (vlastnosti vhodné spíše pro ne příliš dobrého člověka, ale ne pro psa a ještě v kynologické literatuře...............)

- ...do kurzu ......nastoupit až po očkování štenátka, protože by jinak klidně mohlo chytit nějakou nakažlivou chorobu...( a mě z toho asi chytí ........co-si )

( chytit v kurzu může náš malý frekventant tak akorát nějakou blechu,či lepáka za případnou nekázeň a nebo v lepším případě může chytat na cvičišti lelky, samozřejmě v době přestávky....) Tak vám páni veterináři nevím, zda-li se nakažlivé choroby chytají, či dohánějí. Já mám pocit, že štene může nakazit, infikovat nebo přijít do styku s touto či jinou chorobou, ale chytit?????

Ale přesto, autor asi chtěl hovořit o prevenci, a to je dobře.

- rotvajler je oficiálně uznaným služebním plemenem.......( tomu už není několik let, naštěstí, toto synonymum přestali používat už i ortodoxní svazarmovci, a používají pro tato plemena název, jako plemeno pracovní, což je daleko výstižnější, a je používáno ve všech členských zemích FCI. Služebním plemenem Rotvajler skutečně byl, ale v minulém století, ba co víc v minulém tisíciletí.


Kapitola 7 - Péče
- abychom psa mohli venčit, potřebujeme dobrý kožený nebo nylonový obojek a dlouhý stahovací řetízek.....

(Tak vám nevím, nejsem z toho moc moudrý. Na čem bych vlastně toho rotvajlera měl venčit.

kožený nebo nylonový obojek, no s výhradami dejme tomu, ale proč bych jej měl vodit ještě na jednom obojku, tedy stahovacím řetízku, to opravdu nevím., postrádám zařízení, zvané vodítko.)

Nevýhodou řetězů ........... (Řetězy ne, to si rotvajler nezaslouží.)

- nejvhodnější jsou galvanizované misky . ( no přátelé, pokud vás váš rotvajler hodně zlobí a chcete se jej nenápadně zbavit, potom mu zcela určitě podávejte jeho oblíbenou krmi do misek, které mají upravený povrch galvanizováním, tedy povrch jednoho kovu je upravován nanášením kovu druhého. Například zinkováním, či měděním, nebo niklováním či chromováním. Obzvláště prvé dva způsoby jsou vhodné pro ukrácení již tak krátkého života rotvajleřího.Dnes lze přeci pořídit misky z absolutně nezávadných materiálů, jako je nerez či vhodné plasty, a za dostupné peníze.

- psi .....pěstují si špatnou chůzi... (pěstuje se obilí, zelenina , ovoce ale že by i chůze?)

- ...nemusíme uši čistit, protože štourání v uchu....(ach to štourání , tak Vám nevím,je to odborná kniha, nebo leporelo pro děti, aby to lépe pochopili...)

- ...většina špíny zavrtá ještě dále do ucha.. ( zřejmě asi oblíbené slovo překladatele, rozuměj ale milý čtenáři, oblíbené neznamená vhodné,...)

A nyní něco i pro zasmání.:

Každého psa občas trápí blechy, to není žádná ostuda......protože se neuvěřitelně rychle rozmnožují a obtížně se hubí......

Ach ach ach, třikráte ach, vážení hlavně začínající chovatelé. Blechy u vašeho psa, je pořádná ostuda. A svědčí to o ne příliš dokonalé péči, kterou svému miláčkovi věnujete. Ano, problém to byl v době, kdy jsem já začínal s kynologií a chovem psů / rok 1967/, kdy na našem trhu byl dostupný přípravek, který pouze zabíjel již jsoucí blechy. Ale prevence jejich zrodu nebyla žádná. Nehledě k tomu, že DDT a Fenoform, jediné to dostupné přípravky v této době, ubližovali nejenom blechám, ale i psům.

Dnes je trh tak zásoben všemi rozličnými preparáty, že stačí pouze navštívit svého veterináře či specializovaný obchod a je po problému,..

- klíšťata .......pevně se zavrtají ( opět oblíbené slovo, což tak použít třeba přichytí, přisaje

pokud budete klíště dle návodu v knize dusit, byť i vatičkou, tak se vyvarujte přímého dotyku. Vrhněte se raději na prevenci, než na samotný boj s dobře nakrmenými klíšťaty... )

- protože je psí kašel velice nakažlivý a stahuje se na místa ( možná se stahují mraky, ale o psím kašli jsem to ještě neslyšel.Zřejmě asi autor měl na mysli, nebezpečí větší nákazy v místech, kde dochází k vyšší koncentraci psů.......)

- rotvajler...tu a tam rád čenichá, ...to psi dělají..( tu a tam používá sice také jeden náš významný státník, ale i on má problémy se spisovnou češtinou)

A nyní jedna věta, která mi smysl nedává vůbec, protože jsem věděla že si myslela a ende.....

Bříška tlapiček mohou psa také bolet chůze po letním rozehřátém asfaltu.

..Křížovkáři a přátelé osmisměrek si jistě s tímto gordickým uzlem poradí,..To víte-že pane překladateli to psa bolí, když běhala v létě po asfaltu pacička teplém....

To bolí jako k...a !!!

Ale věřím, když si pes přečte tuto radu v této knize, tak se smíchem odreaguje a zapomene na popálené packy, resp. bříška pacek. Ale asi jenom na chvíli, proto-že ona to zase taková sranda není. Alespoň ne pro mne...)

A aby jsme se nepřestali smát, tak budeme pokračovat. Plave, milý čtenáři váš Rotvajler rád? Pokud ano a jenom plave, potom máte asi zástupce plemene ne zcela plnohodnotného, proto-že s tím autor či překladatel vůbec nepočítá, že by rotvajler jenom plaval. Proč? Vysvětlím!

Za teplých dnů je potápění ve vodě osvěžující, a kromě toho pro psa vydatným pohybem.

Pokud pomineme problémy , které vznikají s vniknutím vody do sluchového aparátu, je třeba hlavně psa náležitě vybavit dobrou výbavou. Ploutve, brýle, dýchací trubici a Ti movitější chovatelé jistě nebudou šetrit na kvalitním neoprénovém oblečku. (pozn. autora: majitelé rtw s ponechaným, neokupírovaným ocáskem, budou mít obleček dražší)

Tím,nechci tvrdit, že se rotvajler neumí potápět, sám jsem měl takového psa doma, a bylo to spíše na závadu, než-li k prospěchu. Za prvé nikdy nic nenašel, o pokladu či potopené galéře ani nemluvě, ale to asi bylo tím, že se potápěl pouze v tuzemských vodách.Více mne stála následná léčba, než-li náš potápěč - amatér, vylovil.

Ale přinášelo to určitá zdravotní rizika, která později na jeho stáří způsobila to, že jsem se prostě vodním plochám s ním vyhýbal...)

A ještě nezapomeňte na sítě................. (dle autora) samozřejmě že je myšleno asi rybářské.


Kapitola - 8 Potrava

- existuje mnoho ...a.druhů krmiva pro psy a není divu, že člověk si z tolika druhů někdy nemůže vybrat. Někteří milovníci psů tento moderní způsob krmení však odmítají....

( tak vám nevím, co to je dnes za zmlsané lidi.....)

- existují však také bezmasá jídla a jednoduchá masitá jídla jako čisté vnitřnosti, kuře, maso z hlavy i z konzervy, která nejsou kompletní.

(tak vám nevím hlava,konzerva a kompletnost aha už to vím, stačí si přečíst další větu..)

- pokud dáváme psovi delší dobu pouze tento druh - onemocní.

(Ano, tak to je možné , ano, ale mělo se to trochu srozumitelněji napsat, resp. přeložit.)


Kapitola 9 - Nemoci

- zánět dělohy může delší dobu podřimovat.....( podřimovat může náš kocour za komínem, ale ne choroba. Choroba může mít skrytou podobu či skrytý průběh,ale podřimování.)

- aby se zjistilo, jaká látka vzbuzuje u psa alergii, napíchne mu zvěrolékař...(ach ach ten č.j.)

- má váš rtw průjem? tak to neřešte, proto-že ten za dva dny odezní a většinou sám.(no nevím)

- torze žaludku se u rotvajlerů často nevyskytuje (- co vy na to ?).


Kapitola - 10 Chov štenat

K této kapitole se lze vyjádřit jen kladně.

 

 

Co uvést na závěr mé recenze. Zcela jistě se jedná o nádhernou publikaci, která je ale zdegradována ne-příliš povedeným překladem, mnohými chybami gramatického významu a o obsahu jsem uvedl vše, co jsem chtěl.

Pokud pominu, nemalou cenu knihy, tak bych také očekával náležitou a odpovídající kvalitu, ale tu jsem hledal marně. Cena převyšuje obsahovou kvalitu. Fotografická a estetická kvalita knihy ale tuto cenu zase převyšuje, tak.-že ve své podstatě, ten kdo si knihu pořídí a má rád rotvajlery, udělá dobře a i přesto co jsem v knize nalezl já - neproděláte.

Šmíd František v.r.


Zpracoval: Ivo Přikryl
ReliefSm.jpg (6429 bytes)