VETERINÁRNÍ PORADNA

Růst mladého RTW ?

Diky za odpoved na můj dotaz - Bouda pro RTW. Nyni mam dalsi vec na srdci. Nase fenka ma uz druhy mesic problemy se slinivkou. Projevuje se to tim ze spatne zere, protoze stravu v travicim traktu netravi a ma pocit sytosti. Toto resime s veterinarem. Mne by zajimalo, jestli se to neprojevilo na rustu.

Fenka bude mit za nekolik dnů 7 mesicu a vazi 25 kg, v kohoutku ma asi 55cm. Existuji nejake tabulky ktere by uvadely prubeh vahy a vysky RTW v zavislosti na veku psa? V literature jsem nasel dva udaje, ty se navzajem lisily a nebylo tam uvedene zda plati pro civavu nebo mastifa.

Krmime trikrat denne (snazime se) masem s prilohou, pridavame mineralni a vitaminove pripravky  (VI-MIN od fy Bosch) Diky, vsechno nejlepsi donoveho roku


Stanislav Slovak
slovakst@mbox.mrp.cz

Co na to MVDr. Nečas ?

Vážený pane Slováku!

Stručně k Vašemu dotazu zaslanému na www.rtw.cz. Vámi popisované nechutenství nepatří právě mezi typické příznaky onemocnění slinivky břišní. Pro ně bývá charakteristická polyfagie (příjem nadměrného množství krmiva) a současně hubnutí zvířete. Trus bývá objemný, jakoby mastný a má zpravidla světlejší barvu.

Váhu zvířete v období růstu je třeba hodnotit i na základě celkové konstituce a tělesného rámce. Pokud je mi známo, udává se doporučené váhové rozmezí 5-10 kg pro štěňata stáří 7-8 týdnů. Jak vidíte, variabilita v tomto období je poměrně značná. Ve stáří 7 měsíců již záleží na celkové stavbě těla. Proto je lépe fenku nejprve vidět. Samozřejmě, jsou-li příčinou nechutenství zdravotní poruchy, mohou se odrazit v nižší váze feny.

Váš problém je nezbytné řešit důkladným diagnostickým postupem (klinické vyšetření, rozbor krve, moči, trusu a využití některých zobrazovacích diagnostických metod). Budete-li mít zájem o stanovení přesnejší diagnózy,
ozvěte se mi na mobilní telefon 0602 742484 a smluvíme termín případného
vyšetření.

S pozdravem,

MVDr. Alois Nečas, Ph.D.
Department of Surgery and Orthopedics
University of Veterinary and Pharmaceutical Sciences
Palackeho 1-3
612 42 Brno
Czech Republic
E-mail: necas@eurosat.cz
Phone: +420-602-742484

 

ReliefSm.jpg (6429 bytes)