VETERINÁRNÍ PORADNA

Zdá Vám zdá, že se Vašemu psovi rozbíhají přední nohy ?

Vážený pane doktore!

Omlouvám se za svou opovážlivost, že Vás okrádám o vzácný čas. Prosím velmi snažně o radu. Budu co nejstručnější. Ujali jsem se malého RTW (věk 3 měsíce). Po veter.prohl. jsme mu určili tuto krmi:

  • ráno 2 housky+ 0,5l
    nízkotuč.mléka
  • poledne: 0,5 kg granule (complete menu)
  • večer : vařené maso pro
    psy+kolínka+maso z 1/2 psí
    konzervy+2 káv.lž.kostní moučky

Nyní,ve věku 6 měs. (váha 35 kg) se nám zdá,že se mu "rozbíhají" přední tlapy. Veterinář nám sdělil,že se "tlučou" vitamíny z granulí s psí konzervou,abychom přešli jen na granule. Předepsal k užívání Chassoton 4% (2 káv.lžičky denně).

Nechci tuto terapii zpochybňovat,ale chtěl bych svou příp.chybu co nejlépe napravit a proto se odvažuji zeptat se specialisty,zdali je to dostačující.

Vážený pane doktore,budu netrpělivě čekat na Vaši odpověď E-Mailem.

(V práci jsem tuto sobotu i neděli).
Děkuji

Jiří Svoboda
Jiri_Svoboda@eurotel.cz

Zelená hora 59
Kutná Hora


Co na to MVDr. Nečas ?

Vážený p. Svobodo,

Příčin "rozbíhání předních tlapek", jak uvádíte ve svém dopisu, může být několik. Mezi dvě nejčastější patří:

1. problémy se šlachami a vazy, a
2. předčasný uzávěr růstové ploténky jedné z předloketních kostí.

Právě předčasný uzávěr této zóny, z níž roste kost do délky, může navodit zkrácení končetiny, či její úhlovou a rotační deformitu. V systému párových kostí, jakými jsou kosti předloktí (radius a ulna), může předčasný uzávěr růstové zóny jedné z nich vyústit v nesouměrnost kloubních ploch přilehlých kloubů. Výše uvedené problémy se šlachami se snažíme řešit spíše konzervativní léčbou (úprava krmné dávky a pohybového režimu), zatímco zmíněné růstové deformity kostí vyžadují léčbu radikální (operaci).
Relativně méně rozsáhlý chirurgický zákrok u rostoucího psa (ve 4-6 měsících stáří) spočívá v odstranění restrikce, kterou postižená kost působí s ohledem na potenciál růstu kosti zdravé. Léčbu je třeba zahájit co nejdříve po stanovení diagnózy, a tím co nejvíce využít zbývajícího přirozeného růstového potenciálu zvířete. Složitější je léčba deformit končetin u dospělých zvířat a vyžaduje náročnou korekci změn tvaru i délky předloktí.

Tímto jen krátce k nejčastějším možným příčinám uvedeného stavu. Přesnou diagnózu však můžeme stanovit jen na základě klinického a rentgenologického vyšetření. Doporučoval bych osobní návštěvu našeho pracoviště po předchozí telefonické domluvě. Číslo mého mobilního telefonu je 0602 - 74 24 84.

S pozdravem
MVDr. Alois Necas, Ph.D.
Clinic of Surgery and Orthopedics
University of Veterinary and Pharmaceutical Sciences
Palackeho 1-3
612 42 Brno
Czech Republic
E-mail: necas@eurosat.cz
Phone: +420-602-742484

ReliefSm.jpg (6429 bytes)