díl 30.

Pády z výšky 
(z knihy Psovi přítelem v nesnázích od MVDr. Petra Skalky)

Jednoho krásného dne se v městské rodině objeví přírůstek - štěňátko. Chlupatému uzlíku je věnována veškerá myslitelná, někdy i nemyslitelná pozornost. Je odnesen na prohlídku k veterinárnímu lékaři, naočkován a přeočkován, vykoupán ve speciálním šamponu, vyfénován a načesán. K jídlu dostává výhradně dobrůtky, doporučené poslední televizní reklamou a vychválené co do obsahu minerálních látek a vitaminů. Členové rodiny se předhánějí, kdo se psíkem půjde na procházku.
Uplyne několik týdnů. Život se vrátí do zaběhaných kolejí a na pejska najednou tolik času není. Venčení několikrát denně se stane obtížnou povinností, zvláště v zimě, kdy je mlha, chladno, marast a ráno i odpoledne tma. Rodinná rada se usnese, že mimořádně psíkovi upraví záchůdek na balkoně. Tím ho, mimo jiné, dokonale zmate štěně se již pracně naučilo, že v bytě loužičky dělat nesmí a pro nebohého pejska je balkon součástí bytu. Nyní je tam vypuštěn a ponechán svému osudu. Trápí se, až to nevydrží a loužičku na balkoně opravdu udělá. Zdánlivě je vyhráno. Psík je venku a nikdo s ním nemusí být. V tomto lepším případě je následkem chaos v psí hlavě, eventuálně vypěstování podmíněného reflexu. Mladý pes si zafixuje, že místem pro vykonání potřeby je balkon. Po vyvedení ven drží, seč může, a po návratu upaluje na balkon, aby si konečně ulevil. Psí dorostenec totiž ještě není rovnocenným členem domovní psí komunity, nepokládá a neobnovuje své značky a ven se chodí skutečně jen vyčůrat.
V horším případě psík zoufale vyhlíží mezi tyčkami balkonového zábradlí na známá místa, tolik potřebná pro zachování fyziologické funkce svého vyměšovacího ústrojí. Vyhlíží, pak se pokusí tam dostat - a spadne dolů. Pochopitelně nemusí jít pouze o tento případ. Pes uvidí dole něco zajímavého, provokativního, nebo se prostě jen na balkoně nudí a pokusí se uniknout. Výsledek je však stejný.

Následky pádů jsou různé, podle výšky a charakteru terénu, na kterém psí tělo přistane. Ve vzduchu se pes snaží přetočit a dopadnout na tlapky. Pokud to stihne, což ale zároveň znamená, že výška byla značná, psí končetiny musí utlumit ve zlomku vteřiny rychlost volného pádu na rychlost nulovou. Bohužel se toto střetnutí se zemí často neodbude bez následků. Nejčastějšími jsou zlomeniny končetin, především kostí záprstních a kosti stehenní. Pokud nohy situaci nezvládnou, dostane se setrvačností do styku se zemským povrchem i hlava a trup zvířete. Výsledkem pak je poranění měkkých částí tlamy, ztráta zubů až po zlomeniny spodní čelisti, u trupu pak možnost krvácení do břišní dutiny, v krajním případě zlomenina bederních obratlů.
Jako vždy je prevence jednodušší než odstraňování následků. Venčení psíka pomocí balkonu je činnost odsouzeníhodná. Každý, kdo si pořídí štěně, musí pečlivě zvážit, zda bude mít v budoucnosti dost času a ochoty psíkovi zajistit jeho potřeby optimálním způsobem. Pokud si pejska přejí děti, což se zhusta stává, zda jsou dost staré na pravidelnou péči o svého čtyřnohého kamaráda. Když po čase zájem ochabne, musí rodiče důsledně vysvětlit svým ratolestem, že psík je tvor na nich zcela závislý a že ho musí opatřit dříve, než se začnou věnovat svým hrám či povinnostem. V opačném případě je lepší si štěňátko vůbec nekupovat.
Pochopitelně může dojít i u vzorných chovatelů k nešťastné náhodě. Průvan otevře dveře, pes nepozorovaně proklouzne do místnosti, kam neměl přijít, majitel balkonu podcení jeho zabezpečení a pes se protáhne zdánlivě nepatrnou škvírou. Následky pádu by měl v každém případě posoudit veterinární lékař, sám chovatel však může provést účinnou první pomoc. Pes je po pádu v šoku a příliš nevnímá své okolí. Po náhlém dotyku snadno svého pána kousne. Je třeba proto na psa nejprve klidně promluvit, dát mu najevo svou přítomnost a snahu pomoci. Poté psa šetrně uložíme do přiměřeného obalu - krabice, koše. Citlivý přístup je velmi
důležitý, neboť například pohyb konců zlomených kostí je velice bolestivý. Organizmus v šoku ztrácí tělesnou teplotu, je proto vhodné zvíře přikrýt, eventuálně zahřát třeba plastikovou láhví naplněnou přiměřeně teplou vodou. Vše by se mělo odehrát v klidu, neboť pes reaguje na rozčilení svých majitelů. Potom už může následovat šetrný transport na veterinární pracoviště.
Pády z balkonů městských činžovních domů tvoří rozhodující většinu všech pádů vůbec. Z oken psi skáčou či padají minimálně a jiné pády jsou spíš kuriozitou než pravidlem. Znám případ psa, který při hře špatně odhadl zarostlý okraj lomu a skutálel se dolů. Ač výše stěny byla hrozivá, pes dobrodružství odnesl několika odřeninami, charakterem spíše připomínajícími spáleniny

Jinou kategorií jsou pády do míst, kde nehrozí úraz stykem s pevnou plochou, ale jiný mechanizmus. Pes se dostane do prostředí, odkud se nemůže nebo se bojí dostat. Jde o pády do různých výkopů, teplovodních šachet, nezakryté kanalizace a vůbec do míst nehlubokých, ale se strmými stěnami. Zde jde pouze o výběr vhodného terénu k venčení psa a dostatek pozornosti při jeho náhlém zmizení, eventuálně při následujících neobvyklých hlasových projevech.
Pes může neúmyslně i spadnout do vody. Boxer považoval přečnívající suchou trávu za pevnou zem a tak se náhle ocitl v rybníčku, na uvedeném místě ohraničeném zídkou z naskládaných kamenů. Udržel hlavu nad hladinou jen ve stoje na zadních nohách a jen zoufale poulil oči a čekal na pomoc, ač o několik metrů dál byl břeh pozvolný a on mohl k němu snadno doplavat. Jiný pes spadl do betonového koryta vodního přivaděče a proud ho unášel několik set metrů daleko, než se vyškrábal ven. Ve snaze situaci zvládnout si poranil a ubrousil drápy tak, že si vyžádaly chirurgický zákrok a dlouhodobé léčení.

Zvláštním případem jsou kočky, především těch majitelů, kteří jsou milovníky všech živých tvorů a na okenní parapety sypou ptáčkům. Kočce se to zpravidla velice líbí a chodí se na ptáky dívat, ovšem jen do té doby, než někdo zapomene okno zavřít. Mimochodem, kočka dokáže i zručně vylovit akvarijní rybičky, i když neznám případ, kdy by kočka se zdravotními následky do akvária spadla.

Připravila: Klementová Hana