díl 13.

ZÁCPA
(z knihy Psovi přítelem v nesnázích od MVDr. Petra Skalky)

     Pod tímto zdánlivě banálním názvem se skrývá komplex onemocnění, která mohou významně ovlivnit celkový zdravotní stav, případně i ohrozit život pacienta. Na rozdíl od cizích těles v zaživadlech můžeme zácpu klasifikovat jako příhodu břišní, způsobenou běžnou součástí krmiva, podanou ovšem v nevhodném množství nebo nevhodným způsobem, případně interakcí mezi normálním krmivem a změněným organizmem. Za jistou formu zácpy lze považovat akutní rozšíření žaludku psů, způsobené velkým množstvím pozřené potravy, eventuálně potravy narušené (např. zmrzlé, plesnivé), doprovázené ztrátou tonizace tohoto orgánu. Akutní rozšíření žaludku může být i výsledkem sociálních vztahů mezi větším počtem zvířat. Nejvýše postavené zvíře mimo jiné dává svou sociální nadřazenost najevo zabráním největšího množství krmiva. Akutní rozšíření žaludku vzniká náhle a vážně ohrožuje život. Naštěstí není příliš časté, neboť psi i kočky snadno zvrací a dokáží se obvykle obsahu žaludku sami zbavit. Pokud se jejich snaha nesetkává s úspěchem, snažíme se vyvolat zvracení léky nebo nálevy (např. 1-3% teplým peroxidem vodíku). Krajním řešením je operace. Výraznými příznaky je silný výtok řídkých slin, napínání ke zvracení, silné vyklenutí břicha těsně za žebry a ztížené dýchání.

     Rovněž k zácpě, lokalizované ve střevě, může dojít z nejrůznějších příčin. Narušená potrava nebo příliš studená voda způsobují atonii střevní stěny, což má za následek poruchu pasáže střevního obsahu. Bezprostředním důvodem zácpy není tedy absolutní naplnění střev, ale jejich ochabnutí. Vhodně zvolenými léky lze střevo snadno tonizovat, velmi důležitá je však přesná diagnóza. V případě překážky ve střevním luminu může naopak střevní tonikum pacientovi ublížit. Ochabnutí střevní stěny je nebezpečné především z hlediska možných komplikací. V případě, že je jedna partie střeva ochablá a další se křečovitě stáhne, může dojít k nasunutí (invaginaci) jedné části střeva do druhé, nebo, méně často, k přehození střevních kliček. Invaginace bezprostředně ohrožuje život pacienta a obvykle jen včasná operace dává jistou naději na přežití. Naštěstí dosud uvedená onemocnění jsou poměrně vzácná. O to častější je další příčina zácpy - naplnění střeva nevhodnou potravou. Nejčastěji to bývají úlomky kostí, trusem stmelené do tvrdých hrudek, mohou to však být i chuchvalce chlupů (trichobezoáry) nebo chomáče rostlinných vláken (fytobezoáry). Lokalizace může být v kterémkoli úseku střeva, přece jen však četností výskytu převažuje poslední úsek konečníku před průchodem pánví. Pánev způsobuje jisté zúžení lumina konečníku a mechanicky brání vypuzení ztvrdlého či příliš objemného obsahu střeva. Pokud existuje tělesná indispozice, např. špatně vyhojená zlomenina pánve, mohou nastat obtíže i při vyměšování trusu normální konzistence. Kočka při čištění polyká srst, která bez obtíží prochází zaživadly Řešili jsme případ kočky s opakující se zácpou, působenou chuchvalci chlupů. Nakonec při rentgenovém vyšetření jsme objevili starou, špatně zhojenou zlomeninu stehenní kosti, o které ani majitelé nevěděli. Deformovaná stehenní kost byla příčinou ztíženého odchodu trusu a v něm obsažených chlupů.

     Nemožnost odchodu trusu způsobí i dlouhá srst, slepená výkaly, eventuálně deformace (zlomenina) ocasu, který překryje řitní otvor. Příznaky zácpy jsou dosti evidentní - absence výkalů, častá a marná snaha trus vytlačit, dále pak nález tuhých útvarů v břišní dutině, případně vypalpovatelných nebo vysondovatelných řitním otvorem. Při delším průběhu onemocnění se může zvětšit objem břicha a pohyb pacienta se stát toporným. Zácpa vzniká pomalu a často trvá řadu dnů, než se obtíže stanou zřetelnými. Léčebně se pokoušíme ztvrdlý trus změkčit klysmaty vlažné vody, slabého mýdlového roztoku nebo malým množstvím oleje, který potáhne povrch zadrženého trusu a učiní jej kluzkým. Ve veterinární i humánní medicíně existuje celá řada projímadel (laxantií), které se podávají ústy (perorálně, per os), případně injekčně. Jejich výběr ponecháme na volbě veterinárního lékaře. Účinný může být glycerinový čípek nebo čípek vyrobený z kousku toaletního mýdla i projímavá minerální voda (Šaratice). Trus v konečníku se v žádném případě nepokoušíme zachytit a vyjmout pomocí klíštěk (peánu). Riziko poranění střeva je příliš velké. Při odchodu ostrohranných výkalů snadno dochází k poranění řiti. Pokud se v trusu objeví červená krev, vždy pochází ze zadních partií zažívacího traktu a signalizuje nutnost návštěvy veterinárního lékaře, neboť zanedbaná zranění v této oblasti se hojí pomalu a mohou skončit nepříjemnou komplikací - konečníkovou píštělí. Je vhodné, když kromě léčebného zákroku nechá chovatel pro pacienta naordinovat i odpovídající dietu.

  Zácpě se snažíme především předcházet vhodnou skladbou krmiva. Zvláště nebezpečné jsou dlouhé, rourovité kosti z končetin dospělých králíků či drůbeže. Z kategorie dospělých vynecháváme kuřecí brojlery, jejichž kosti jsou dostatečně měkké. Rozdrcením dlouhých kostí vznikají ostrohranné úlomky, které mohou poranit střevo nebo se stmelit v tvrdé hrudky. U malých psů nebo koček mohou zácpu způsobit obratle z drůbežích krků, které jsou jako krmivo často používány. Za samozřejmost považujeme zdravotní nezávadnost a přiměřenou teplotu krmiva a vždy dostatek vody. Zvláště pečlivě je nutno volit potravu pro jedince handicapované, případně, podle rady veterinárního lékaře, dlouhodobě podávat vhodná tonika nebo změkčovadla střevního obsahu.

Připravila: Klementová Hana