Často kladené otázky o 

Aktuálně používáme verzi DivX 5.0.1

Co to je DivX ? DivX je systém kódování digitálního obrazu a zvuku, který umožňuje zkomprimovat ("zmáčknout") video i audio data do velikosti přijatelné pro stahování po internetu. 
Co potřebuji, abych mohl sledovat video z www.rtw.cz?

Především potřebujete stáhnout a nainstalovat kodek (software pro kódování a dekódování) videa v systému DivX. Od 22.dubna 2002 jsou všechna videa zveřejňovaná na tomto serveru kódovaná kodekem verze 5.0.1. Software verze 5.0.1 je k dispozici buď na našem serveru.  Nebo si ji můžete stáhnou ze stránek serveru download.com. Velikost souboru je přibližně 3 MB. 

Pro správné nainstalování stačí spustit stažený soubor DivXPro501GAINBundle.exe. Vše by mělo problěhnut automaticky, připadně az použití přednastavených voleb. Ihned po instalaci můžete začít přehrávat videosoubory.  

Mám již instalován kodek 3.22 (4.01) a chci instalovat verzi 5.0.1.  Musím tento starý kodek napřed  odstranit ?   Není třeba. Instalátor software pro DivX 5.0.1 se o vše potřebné postará.
Jaké jsou minimální požadavky pro použití DivX 5.0.1 ?   Minimální hardwarové požadavky pro Windows a Linux verze jsou: 

Pentium II 450 MHz procesor, nebo ekvivalentní
64MB nebo více RAM
8 MB nebo více RAM na video kartě

Windowsovské verze dále potřebují mít instalován následujcí software: DirectX 7 nebo 8. Nastavení barev na 24-bit.

Jako vhodnou doporučujeme alespoň konfiguraci:

Pentium III 600MHz procesor (nebo ekvivalentní) 1
28MB RAM
16MB videoram. 

Na jakých platformách mohu přehrávat DivX videa ?  V součastnosti DivX 5.0.1 funguje na Windows 98/ME/2000/XP, Linuxu , a existuje speciální verze i pro Pocket PC. 
Mám WinNT ? Jaký software mám instalovat ?   Vyzkoušjte nový kodek DivX 5.0.1. Pokud nebude fungovat, je mi to opravdu líto, ale nedá se nic dělat. Upgradujte svůj operační systém na Win2K, nebo Win XP. Pak nebudete mít problémy.  
Proč nás pletete  se  dvěma různými verzemi DivX ?  Systém DivX je neustále vyvíjen. Jsou přidávány nové funkce a možnosti, kompresní rychlost a i poměr se neustále zlepšují. Kromě toho nové operační systémy, jako Win 2K, nebo XP nemusí podporovat staré kodeky. 

Je mi to opravdu líto, ale nedá se nic dělat. Verze 5.0.1, na kterou jsme nyní přešli, má lepší kompresní poměr (při stejně velkém souboru poskytuje lepší obraz).  Kodek 5.0.1 potřebuje ke své práci MS DirectX 7.0 a vyšší. Pokud taková DirectX nainstalována nemáte, DivX 5.0.1 prostě nepojede. Objeví se hlášení, něco jako "Vstupní bod procedury .... nebyl nalezen.". To je neklamný příznak toho, že buďto musíte upgradovat na novější DirectX, nebo stáhnout kodek DivX.3.22. 

Majitelé WinNT mají smůlu, neboť MS přestal vyvýjet další verze DirectX pro windows NT. Poslední Verze DirectX je zde 6.00 a tak majitelé WinNT musí používat kodek 3.22 a nebudou schopni přehrávat video kodované pomocí DivX 5.0.1. 

Instaloval jsem DivX 5.0.1, znamená to, že nemohu přehrávat videoklipy ve starší verzi 3.22 ?  
Můžete být naprosto klidní.  DivX 5.0.1 kodek je plně kompatibilní s DivX 3.22, 4.01 a umí přehrávat i starší verze videoklipů. Znamená to tedy, že pokud jste instalovali DivX 5.0.1, tak by Vám to mělo stačit ke spokojenému životu.  
Kterou verzi si mám tedy vybrat?   Doporučujeme rozhodně instalovat, pokud je to možné, verzi 5.0.1. Obsahuje v sobě i skinovatelný  přehrávač DivX.
Mám instalován kodek DivX. 
Co teď ?
 
Teď už zbývá jen kliknout na link, který ukazuje na soubor kódovaný v DivX a sledovat video.Přehrávač by měl sám poznat, kterým kodekem je soubor komprimován a pokud je tento instalován, okamžitě ho použít pro přehrávání videa. .
Kliknul jsem na link videa a nic se neděje ? 
 
Je základní vlastností widnows media playeru (přehrávače videa který přichází s vašimi windows), že se prvně snaží stáhnout cely videoklib z internetu, a teprve pak ho začne přehrávat .

Máte dvě možnosti co s tím. 
1- Na video kliknete pravým tlačítkem myši, vyberete "uložit jako" a necháte si ho uložit na lokální disk. Odtud ho pak přehrajete už bez problémů. 
2- Použijete přehrávač DivX, který jste instalovali v softwarovém balíků 5.0.1. Tento umí klip přehrávat průběžně, jak je stahován z webu. Je třeba ale upozornit, že přehrávání nemusí být plynulé. 

Co když to ani teď nefunguje ?  Můžete zkusit navštívit stránku věnovanou DivX na http://www.divx.com nebo můžete napsat dopis mě a zkusíme spolu problém vyřešit. 


Zpracoval: Ivo Přikryl
ReliefSm.jpg (6429 bytes)