Výživa psů

3. krmiva vhodná pro psy

 

Krmiva živočišného původu

Nejlepším krmivem pro psy je maso: je nejpřirozenější a nejstarvitelnější. Pokud je maso ze zdravých zvířat, je možno podávat ho syrové, protože vařením ztrácí část výživné hodnoty. Naopak maso z nuceného výseku by mělo být vždy tepelně zpracováno z důvodů možného přenosu parazitálního onemocnění.
Vnitřnosti: i když jsou hodnotným krmivem je nutno zkrmovat je opatrně - mají vyšší obsah kolagenu, fosforu a někdy i těžkých kovů.
srdce: má příznivé složení bílkovin, ale vyšší obsah tuku
Dobrým krmivem jsou i
ledviny, mozek a je-li k dispozici i krev. Totéž platí pro hovězí předžaludky, vemena, žaludky žvířat a dělohy.
Slezinu
je možno krmit pouze opatrně - způsobuje průjmy.
Střeva a plíce se do krmné dávky zařazují především z důvodu zasycení - samy o sobě nemají vysokou výživnou hodnotu.
Játra jsou výbornym krmivem, především proto, že obsahují hodně kvalitních bílkovin, glykogenu a vitamínů. Jejich nevýhodou je však nebezpečí výskytu reziduí léčiv, chemikálií a těžkých kovů, proto se nedoporučuje zařazovat tyto na jídelníček pravidelně. Při častém zkrmování vnitřností je nutné vyvážit vysoký obsah fosforu v nich přídavky vápníku do krmiva, aby nedocházelo k poruchám zdravotního stavu, hlavně u gravidních fen a rostoucích štěňat.
Chrupavky: přes jejich malou stravitelnost obsahují hodně potřebných minerálních látek a zvyšují chutnost potravy.
Kosti jsou zdrojem minerálních látek, zvlášť vápníku a fosforu. Je dobré psům je podávat mimo hlavní krmení, protože mimo živin jsou pro psy i doboru zábavou. Přednost dáváme kostem měkým z mladých zvířat. Tvrdé a lámavé kosti (např. králíků či drůběže) jsou pro psa nebezpečné. Jejich úlomky mohou poškodit stěnu trávicího traktu a způsobit tak těžké zdravotní komplikace. Předávkování kostí může vést k zácpě (zvlásť u starých psů).
Drůbeží odpady jako jsou hlavy, běháky, střeva se zkrmují poměrně často, je dobré je tepelně upravit, jako prevenci proti infekčnímu onemocnění (salmonela).
Vepřové maso a odpady z něj nejsou pro psy příliš vhodné, protože obsahují vysoký podíl tuku na rozdíl od masa rybího, které je vynikajícím zdrojem esenciálních aminokyselin, vitamínů a důležitých mikroprvků. Je nutné podávat rybí maso tepelně upravené a zbavené dlouhých, ostrých kostí.
Mléčné výrobky - samotné mléko je výborným zdrojem hodnotných bílkovin, vitamínů a minerálních látek Pravda je, ze některým psům chybějí potřebné enzymy k trávení mléka, a to potom u nich vyvolává průjmy (takovým psů nelze mléko samozřejmě podávat). Pokud ale víme, že náš pes mléko snáší, není nejmenší důvod mu ho nedopřát - toto ovšem musí být čerstvé nebo kyselé, mléko nakyslé způsobuje trávicí potíže.
Jogurt je přímo vynikajícím krmivem hlavně pro svuj obsah mléčných bakterií (nejedná-li se ovšem o tzv. trvanlivý jogurt). Tyto bakterie osidlují sliznici trávicího traktu a zabraňují tak pomnožení choroboplodných zárodků. Lze ho také použít po průjmových onemocneních nebo po podávání antibiotik, kdy je zapotřebí rychle doplnit střevní sliznici příznilou mikroflórou.
Hodnotným krmivem s vysokým obsahem bílkovin, tuků a minerálů jsou
sýry, které psi obvykle rádi přijímají.
Další hodnotnou potravou pro psy jsou
vejce. Celá vejce zkrnujeme jen ze zdravotně kontrolovaných chovů a tepelně upravená (i když je asi pravdou, že nebezpečí vyplývající ze zkrmování syrových bílků se poněkud přehání. Není zatím prokázáno, že by zkrmování jednoho syrového vejce denně vedlo u psa střední velikosti ke zdravotním obtížím).
Zdrojem energie jsou
tuky, které jako takové přidáváme do potravy jen psům s nedostatečnou živou hmotností nebo psům v extrémní zátěži. Ve větším množství je však nutné dávat pozor na průjmy.
Zdrojem vitamínu B jsou
kvasnice.

Krmiva rostlinného původu

z těchto se nejčastěji zkrmují:
obilní šroty a ovesné vločky: podáváme zpravidla spařené pro zvýšenou stravitelnost. Pokud jsou zkrmovány jako otruby, jsou dobrým zdrojem hrubé vlákniny. Jejich zařazením do krmné dávky ovlivňujeme konzistenci výkalů a snižujeme tak riziko průjmů či naopak zácpy.
rýže, brambory, těstoviny se musí vařit, protože v syrovém stavu jsou pro psa nestravitelné.
zelenina a ovoce: zkrmujeme syrové, vzhledem k vysokému obsahu vitamínů, které jsou vesměs termolabilní a tepelnou úpravou dochází k jejich degradaci. Ze zeleniny psi zvlášť rádi přijímají mrkev, ať již celou nebo nastrouhanou. Mrkev má navíc velice dobré dietetické účinky, proto je vhodné podávat ji psům s trávicími promlémy.

 

Krmiva nevhodná pro psy

Jsou to: veškerá krmiva obsahující kakao, které je pro psy toxické a ve větších dávkách může psa i usmrtit.
Luštěniny stejně jako čerstvý chléb a některá zelenina (např. kapusta, kedlubna, květák) působí nadýmavě, proto je zařazujeme do krmných dávek jen v malých dávkách.
Kukuřici stejně jako ostatní obiloviny lze zkrmovat pouze po tepelné úpravě.
Kořeněné a solené potraviny (uzeniny, kuchyňské zbytky atd.) jsou pro psa škodlivé a v krmné dávce by se měly objevit jen výjimečně, a to v min. dávkách. Výsledkem jejich častějšího podávání psům mouhou být trávicí potíže, onemocnění jater a ledvin či záněty anílních váčků a zhoršení kvality srsti.

Zpracovala Klementová Hana

ReliefSm.jpg (6429 bytes)