ROTVAJLER - RADY OD CHOVATELE
xari3.JPG (38253 bytes)

 STRAVA :
Po odběru štěněte od chovatele se snažte dodržet jídelníček na který je štěně zvyklé. Náhlá změna by mohla štěněti ublížit ( zácpa,průjem ).Štěně bude navyklé jak na granule, tak na stravu vařenou, tento způsob krmení jsem zvolila, aby nebyl přechod krmení tak drastický, takže záleží na vás, jakému krmení dáte přednost, zdali budete do budoucna krmit psa sušenými granulemi, nebo stravou vařenou.

Po odběru krmte štěně 4x denně, ve věku 3 měsíců můžete přejít na krmení 3x denně.

Vaše štěně bylo u chovatele krmeno :

  • Tvaroh rozetřený s trochou mléka a troškou cukru pro chuť
  • .Mléčná kaše vařená z krupičky, ovesných vloček, nebo rýže.
  • Vařené hovězí maso - mleté, nebo nakrájené na malé kousky smíchané s rýží, ovesnými vločkami, žloutek,vitamíny - VITAMIX, bílek podáváme psu pouze vařený, v syrovém stavu špatně váže vitamíny.
  • Vařené krůtí maso mleté podávané stejně jako hovězí maso.
  • Syrové maso krůtí mleté, nebo hovězí, ale nesmí být moc tučné, smíchané s přílohou (rýže, nebo ovesné vločky, které je lepší nehcat chvíli nabobtnat v troše mléka, jsou pak lépe stravitelné).
  • Granule - ANKA pro štěňata - pytel zelené barvy.
    Granule podáváme namočené.Zalité vařicí vodou nám během chvíle nabobtnají.
  • Krmení podáváme slabě teplé,nepřekrmujeme,dáváme pozor na přísun vitamínů.

 

Jak poznáte, že vaše štěně má dastatek krmiva ?

Jestliže, mi štěně krmnou dávku rychle sežere a ještě vylizuje misku, příští dávku můžu trochu zvednout, pokud však trochu nechává dávku snížím.

Pozor však na překrmování, štěně má být kulaťoučké, ale né zase tlusté. Mohlo by se stát, že by překrmované, tlusté štěně jeho kostra neunesla a mohlo by dojít ke zbortění kostry, nebo k problémům s tlapkami - rozjíždění (rozšlap). - v takovém případě kupte na veterině vašemu štěněti GELAKAN - je to kloubová želatina, která packy během asi jednoho měsíce srovná a snižte dávku krmiva.

Jako pomůcku při určování, zdali můj pes, či štěně příjmá dostatek   krmiva je samozřejmně jeho vzhled, ale orientačně se říká : Pes by měl denně sežrat tolik žrádla, jako je velká jeho hlava.

U dávkování vitamínů se řídíme návodem, pokud však střídáte krmení vařené s granulemi, pamatujte na to, že granule už vitamíny obsahují, takže už nedávejte doplňujících vitamínů celou denní dávku.

V období růstu zubů potřebuje štěně větší přísun vápníku, pozor však na předávkování. Nedostatek vápníku štěněti ublíží, ale přebytek také.

Nedostatek vápníku se může objevit klopením uší.V tomto případě zvednu dávku vápníku a uši masíruji, popřípadě správně podlepím náplastí, aby ušní chrupavka neztuhla v nesprávném tvaru.

Sahejte štěněti při krmení naschvál namátkově do žrádla, berte mu kost z huby, aby na to bylo zvyklé od mala. Potom se nebudete bát vzít vašemu psu nežadoucí potravu z huby. Od mala prohlížejte jednou denně štěněti zuby, opakujte občas i v dospělosti. Pes si na to zvykne, a nebude vám dělat problémi na výstavě či na svodu a bonitaci. Jsou případy, kdy jinak hodný rotvajler pokousal páníčka, když měl ukázat zuby. Koukejte také do uší. Potřebné pro návyk na kontrolu tetování. Pokud budete chtít vašeho psa uchovnit, nebo navštěvovat výstavy provádějte kontrolu zubů a uší v přítomnosti cizí osoby, která vám nahradí rozhodčího. 

Pokud budete chtít vaše štěně uchovnit musíte s ním absolvovat

  • Svod dorostu - od 9 měsíců štěněte ( předběžné vyhodnocení vzhledu a povahy štěněte -jak se chová k posuzovateli.)
  • Zkoušky z výkonu - u feny stačí jedna všestraná zkouška (ZM), pes musí mít všestrané zkoušky dvě.
  • Výstava - alespoň jedno výstavní ocenění
  • Bonitace - konečné vyhodnocení vzhledu jedince, měření, vážení, vyhodnocení povahy - obrana (střežení u kolíku , hladké zadržení figuranta a kontrolák který je dosti razantní a je dobré, když pes je na toto připraven - složením zkoušky z výkonu.
  • Rentgen kyčelních kloubů - DKK

 Jedna rada - pokud se chcete stát chovatelem zůčastnit se svodu a bonitace je dobré být v klubu rotvajlerů máte poloviční poplatky na akce .

 VÝCHOVA:

S výchovou začínejte co nejdříve.

Jako první a nejdůležitější je přivolání psa. Pokaždé když štěně zavoláte a ono k vám přiběhne, projevte radost a odměňte štěně pamlskem (piškot, suché granule..) a potom mu dejte opět volno. Takto cvik opakujte kdykoliv, venku i doma.

Potom můžete pomalu nacvičovat ostatní povely jako jsou : sedni , lehni, vstaň, odložení.

Naučit psa chůzi u nohy není tak těžké, ale dost začínajících psovodů dělá zásadní chybu v tom, že psa vedou u nohy tím způsobem že vodítko drží napnuté a drží ho u nohy vlastně násilím, takže pes je stále v tahu. Vás z vycházky budou bolet ruce a psovi bude trvat mnohem déle než pochopí co chcete.Nejlepší je držet vodítko volně prověšené asi tak 1 m v pravé ruce, pes jde u levé nohy. Jestliže se dá pes do tahu, zadám nejdříve povel K NOZE a v případě neuposlechnutí stáhnu psa levou rukou k noze. Nebojte se se psem pořádně škubnout, je to účel tohoto cviku. Pes však musí mít na krku řetízek, né kožený obojek, ten je dobrý a nutný na cvičišti na obranu, při cvičení poslušnosti používejte řetízek stahovací, ale na stahovák ho nezapínejte.Ten se používá v případě většího pokárání, nezvládnutelného psa, ale né při normálním cvičení.

Nenuťte psa aby chodil na běžné vycházce stále u nohy ať si jde kousek vedle vás, nesmí však tahat. Rozlište to slovem POMALU a stejným cukáním vodítka. Pes si to sám zachvíli od sebe oddělí. 

Překážky se štěnětem do jednoho roku nedělejte, kvůli postavě a kloubům. Maximálně učte psa poslušnosti při skoku hodně malých překážkách, aby si navyklo poslouchat na povely. Kladinu dělat můžete, ale ze začátku psa spíše přenášejte. Pravá ruka uchopí psa za obojek, levou ruku si dám pod psa, jako bych si ho chtěla hodit na rameno. Pes bude cítit oporu, nebude se bát výšky.

Některý se nebojí, ale je zbrklý a může se stát že spadne, nejen že si může ublížit, ale může se naučit nešvaru a tím je seskakování z kladiny, který je při zkouškách z výkonu hodnocen jako hrubá chyba.

Při výcviku postupujte v klidu, necvičte příliš dlouho a mezi cviky

vkládejte hru s míčkem, peškem ( vycpaná stará ponožka, nebo kus hadru). Za každý vykonaný cvik štěně pochvalte a odměňte pamlskem.

Nešetřete chválou a odměňováním, štěně pak cvičí rádo a udělá vám vše s radostí.

Nejraději mají rotvajleři obranu, cvičte štěně již od malička hru na kořist, učte ho bojovat. Hrozně ho to bude bavit a vydovádí se u toho nejen on, ale i vy.

Přetahujte se s ním o hadr a později o peška je to příprava na kousání na cvičišti. Nahrazujete mu vlastně matku, která by štěně učila, takže se nebojte, že pak váš pes bude na vás zlý, naopak on ví, že ho připravujete na život a bere vše jako hru. Dává vám to ostatně najevo, buď vrtěním ocásku, nebo pokrčeným postojem předních končetin - výzva ke hře.

Pamatujte na to, že jak štěně, tak i dospívající pes musí vždy v přetahování o peška vyhrát - stoupá mu tím sebevědomí .

Samozřejmě když mi kouše kalhoty, nebo závěs nedovolím mu to a zakročím. Vytáhám ho za kůži na hřbetě a výrazně zvýšeným hlasem řeknu "FUJ ! ".

Může se vám stát, že se váš rotvajler jednou proti vám bude pokoušet postavit, v tomto případě musíte zakročit jasně, důsledně, ale né silou. Vytahat, vynadat a uložit trest- alespoň na 1/2 hodiny ho někam zavřít.On totiž chce být neustále s vámi takže největší trest bude pokud s ním nebudete chvíli mluvit a necháte ho zavřené.

Pokud by jste v tomto případě nezakročili, tak by se váš pejsek mohl pokoušet o vůdcovství ve vaší smečce - rodině a tyto příhody by se mohli oběvovat ve vyším věku častěji a ve vyšší míře.Takže je lepší tomu předejít už v útlém věku.

Cvičit rotvajlera by měl dospělý člověk, dítě není vhodné protože ho rotvajler bere jako sobě rovného sourozence, od kterého by si nenechal tak poroučet.

Vycvičený pes však dítě s kterým bydlí ve společné domácnosti poslechne, sice né tak jako svého páníčka, ale moje 13 letá holka chodí s mou fenou už rok sama na procházku a pouští jí v přírodě na volno a nemá s ní žádné problémy. Samozřejmně,že nepustím psa s 8 letým děckem samotného na vycházku, nejde o to, že by pes dítěti ublížil, ale o to, že se mu venku nemusí líbit nějaký ožrala, cikán, nebo chlap v uniformě a pes bude vaše dítě před takovým člověkem automaticky chránit a dojde k pokousání a k maléru, protože dítě psa v takovém případě neudrží.

S dospívajícím rotvajlerem tak do jednoho roku nepodnikejte klusání u kola, mohlo by to mít neblahý vývoj na jeho páteř. Štěně nechte ať si běhá jak ono samo uzná za vhodné.Klus vedle kola se zpravidla dělá asi tak měsíc před výstavou, a to se starším jedincem, aby měl pěkný vyrovnaný klus a pevnou páteř v poklusu.

Pokud chcete mít klidného a vyrovnaného rotvajlera, který bude kdykoliv připraven vás bránit, ale mezi lidmi, kteří si ho nevšímají a nechovají se k vám, ani k němu agresívně, choťte již od mala, po přeočkování proti nemocem psinky a parvovirozy, hodně mezi lidi, nechte ho pohladit od dětí a lidí, aby si zvyknul. Navštěvujte s ním rušná místa, kde jezdí hodně aut, autobusů, je tam rušno. Né že by se rotvajler, který od mala nikam nechodí potom bál aut, nebo lidí.  Ale stalo by se to, že by na tento ruch nebyl zvyklý a jeho reakce by byla velice agresivní, napadal by vše co by se hnulo a s takovým psem nemůžete nikam chodit, protože by jste ho nezvládli.

Nemusíte se bát, že váš rotvajler nebude hlídat, když ho necháte hladit od lidí. Věřte, že on je od přírody vrozený hlídač, a až bude dospělý nebude si lidí vůbec všímat, on totiž o to pohlazení nebude stát. Má vás a vaší rodinu a ta mu stačí.

Ale návyk na lidi ho činí v dospělosti suveréním. Je si vědom své síly a ví že lidí venku, pokud nejsou agresivní si nemusí všímat a nemusí ho tudíž vůbec zrušovat.Na náhodný dotyk dítěte, nebo rozhodčího na výstavě bude reagovat flegmaticky.

Ponaučení : Buďte důslední, jestliže psovi dáte povel lehni a pak si to rozmyslíte, nechte ho přesto povel udělat a pak ho třeba hned pusťte.Pes by si navykl na nedůslednost a pak by vás poslouchal až na několikátý povel.

Povely neopakujte, řekněte ho jednou a pokud pes příkaz nesplní udělejte to s ním vy, ručně a pochvalte ho jako by to udělal on sám.Takto pochopí nejrychleji co po něm chcete.

Rotvajler je pes velice učenlivý, někdy jsem se až divila za jakou chvíli se má fena naučila povel.

Chce to trpělivost a učit psa hrou.

Nikdy psa nemlaťte, netrestejte ani klackem, měl by potom získaný reflex a při obraně by figurantovi při nápřahu reagoval puštěním rukávu.

Pozor na nezkušené figuranty. Neodborným zásahem vám můžou psa zkazit a to se pak dlouhodobě odstraňuje. Vy jste pán svého psa tak si na cvičišti řekněte jak chcete provést obranu. Nepospíchejte na svého psa co se týče obrany, ránu obuškem od figuranta by měl pes dostat, až poté, co dospěje alespoň do jednoho roku, s tím že už dobře kouše a je seznámen s obranou a používáním obušku.

Nejdříve se pes s obuškem hladí při zákusu a naznačují se údery. Potom teprve následují údery na ostro.

Nepospíchejte s kousáním na rukáv, dochází potom ke špatným zákusům (pes nekouše na celou hubu, rukáv překusuje...).

 KDYBY JSTE MĚLI DOBUDOUCNA PROBLÉM S  VÝCHOVOU VAŠEHO ROTVAJLERA OBRAŤTE SE BEZ OBAV NA MĚ (RTW@EUROSAT.CZ, http://www.rtw.cz) , NEBO NA ZKUŠENÉHO CVIČITELE NA KYNOLOGICKÉM CVIČIŠTI.

Přeju Vám mnoho radostí a málo starostí s vaším Rotvajlerem.

Seifertová Iva

ReliefSm.jpg (6429 bytes)