Rozdělení pachových prací v systému současné sportovní kynologie České republiky
(z knihy Pachové práce psů ve sportovní kynologie od Miroslava Ryneše)

Konkrétní systematizace je obsažena v jednotlivých zkušebních řádech, v současné době jde především o:
- Zkušební a soutěžní řád pro sportovní výcvik psů v České republice platný od 1. 1. 1994
- Pokyny pro mezinárodní pracovní kynologii FCI platné od l. 1. 1995 - zkušební řád IPO
- Zkušební řád Českého klubu německých ovčáků (SchH, FH) platný od 1. 1. 1996.

Nezmiňuji se zde o soutěžních řádech pro výcvik záchranných a lavinových psů, nebo´t zde se spojuje sportovní výcvik s možnými potřebami praktické využitelnosti a bližší rozbor těchto řádů by šel nad rámec této publikace.

Zkušební a soutěžní řád pro sportovní výcvik psů v České republice
Možno říci, že tento řád je oproti SchH - FH a IPO poměrně bohatší a složitější z hlediska pachových prací, nebo´t zahrnuje: 
- stopy - vlastní i cizí,
- rozlišování předmětů a osob,
- vyhledávání lehkých předmětů.
Na poslední uvedený bod úzce navazuje cvik nalezení a vy- štěkání ležící osoby (např. ZMP-1) a vyhledání a vyštěkání těžkého předmětu (např. ZMP-3), což nejsou "čisté" pachové práce, ale prolínají se s nimi v rámci jednotlivých zkoušek - ZMP 1-3.

Pokyny pro mezinárodní pracovní kynologii, platné od 1. 1. 1995
Novelizovaný Mezinárodní zkušební řád IPO je z hlediska pachových prací zaměřen pouze na stopy a to jak vlastní, tak i cizí (závisí na stupni zkoušky).

Zkušební řád Českého klubu německých ovčáků
Jde o přeložený německý národní zkušební řád, který zahrnuje zkoušky SchH 1-3 a zkoušky FH. Obsahuje mimo jiné ještě zkoušku BH a SchH A, ale tyto dvě zkoušky jsou beze stop. Oproti IPO je tento řád o něco bohatší a složitější. Zkoušky FH mají určitou podobnost, a to především ve složitosti, s našimi zkouškami SP-1 a SP-2. Stopy u FH jsou dost obtížné, ale v pachových pracích podle německého řádu nejsou takové cviky, jako rozlišování předmětů a přinášení lehkých předmětů, včetně svazku klíčů.
I přes obsahovou rozdílnost lze u všech uvedených řádů najít styčné body a to především ve tvaru kladených stop, kdy základním shodným bodem jsou dva pravé úhly. Dále jsou to i požadavky na přesné označování předmětů na stopách, včetně stanovených rozměrů a barev předmětů, pokládaných kladečem stopy.
V našich podmínkách byly takové konkrétní a poměrně přísné požadavky známy především z tehdejších přeložených verzí řádu IPO. Z toho vyplývá evidentní snaha přiblížit náš zkušební a soutěžní řád IPO a SchH, FH.

Připravila: Klementová Hana